Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Letko i energetycznie. Polsko-fińsko-argentyńska muzyczna współpraca

Kielecki zespół Letko rozpoczął współpracę z fińsko-argentyńskim duetem Radio 83. Obie grupy łączy zamiłowanie do elektrycznych brzmień. Będzie ich można posłuchać dziś, podczas koncertu, który o godzinie 18.00 rozpocznie się w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

24.05.2019 16:54

image Zespół Letko Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zespół Letko to kielecka formacja, która istnieje od 2002 roku. Jak sami o sobie mówią jej członkowie, tworzą swoistą mieszankę elektronicznych brzmień dream popu z alternatywnym akustycznym pazurem. Trzon grupy tworzą: Monika Bożyk, Grzegorz Degejda i Mikołaj Macek, którzy do współpracy zapraszają różnych artystów. Tym razem jest to fińsko-argentyński duet, w składzie Miia Canth i Manuel Krapovickas.

Artyści nawiązali kontakt za pośrednictwem wspólnej znajomej, Polki mieszkającej w Barcelonie. Jak wyjaśnia Grzegorz Degejda, pomysł współpracy był obopólny.

- To było zderzenie dwóch propozycji. My im zaproponowaliśmy, że chętnie ich zaprosimy do Kielc, a oni z kolei od razu złożyli ofertę, żebyśmy z nimi wystąpili na koncertach w Pradze i Helsinkach - wyjaśnia.

Manuel Krapovickas przyznaje, że zespół Letko od razu wpadł im w ucho.  

- Za sprawą specyficznego, bardzo charakterystycznego brzmienia, a także mocnego głosu Moniki, który działa bardzo inspirująco - zaznaczył.

Obie grupy łączy zamiłowanie do muzyki elektronicznej. Radio 83 wykonuje połączenie muzyki elektronicznej, industrial, synth pop i muzyki eksperymentalnej.

Duet złożony z Finki i Argentyńczyka wydaje się bardzo oryginalny, ale za tą znajomością kryje się ciekawa historia:

- Mam siostrę, która mieszka w Finlandii od 15 lat i pojechałem do niej, żeby, jako Argentyńczyk, grać tango. Tak się poznaliśmy - wyjaśnia Manuel.

W Polsce goszczą po raz pierwszy, ale zgodnie przyznają, że dobrze się tu czują.

- Z Finlandią, z której pochodzę, Polska ma wiele wspólnego. Kultura, jedzenie, pejzaże są trochę zbliżone, dlatego czuję się tu, jak w domu - mówi Miia.

Okazuje się, że także dla Manuela kraj nad Wisłą nie jest obcy.  

- Polska kultura jest mi znana za sprawą polskiej emigracji, która dość licznie przybyła do Argentyny po II wojnie światowej. Znajduję też wiele podobieństw w historii naszych krajów - dodaje.

Pierwszy wspólny koncert Letko i Radio 83 już dziś, w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego. Do udziału w tym wydarzeniu zachęca Grzegorz Degejda, zapewniając, że nie zabraknie dobrej energii:

- Słuchając muzyki Radia 83 i tego, co my w tej chwili gramy, jestem przekonany, że będzie bardzo tanecznie i energetycznie - zaznacza.

Kolejne wspólne koncerty odbędą się w Pradze i Helsinkach.

- Potem nasze drogi koncertowe trochę się rozjeżdżają, my jedziemy grać do Francji i Włoch, ale mam nadzieję, że jeszcze razem zagramy - podkreślają muzycy z Letko.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

koncert Pałacyk Zielińskiego RK Kielce