Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Łysienie to duży problem społeczny

Łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów, jest coraz częściej obserwowaną dolegliwością, z którą borykają się zarówno dorośli, jak i dzieci, mężczyźni i kobiety. Jakie są przyczyny łysienia i jak można je leczyć? O tym rozmawialiśmy z dr Marią Pyzio-Gutkowską, lekarzem dermatologiem, specjalistą medycyny estetycznej.

Autor: Iwona Murawska

23.05.2019 13:40

image Dermatolog dr Maria Pyzio-Gutkowska Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Pani doktor, jak wiele włosów dziennie wypada zdrowemu człowiekowi?

To od 60 do 100 włosów. Jest to związane z cyklem życiowym włosa. Ten cykl składa się z trzech faz. Pierwsza, to anagen, czyli czas wzrostu włosa. Ona trwa od 3 do 6 lat. Druga faza, to katagen, czyli tzw. inwolucja – przechodzenie włosa w stan spoczynku. Trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Natomiast telogen, czyli faza spoczynku włosa, trwa od 2 do 4 miesięcy.  

- Kiedy możemy mówić o łysieniu?

Wówczas, kiedy dziennie wypada nam ponad 100 włosów i taki stan utrzymuje się przez kilka tygodni.

- Jak wiele osób boryka się z problemem łysienia?

To bardzo trudne do oszacowania, ponieważ zdarza się, że jest to problem sezonowy. Wiadomo natomiast, że większość mężczyzn po 40 roku życia w naszej strefie geograficznej cierpi na łysienie typu męskiego. Wynika to z nadmiernej produkcji hormonów męskich, czyli androgenów. Są to hormony, które występują również u kobiet, ale u mężczyzn oczywiście w większym stężeniu.

O tym, jakie są jeszcze inne przyczyny łysienia i jak można je leczyć w rozmowie z dr Marią Pyzio-Gutkowską, dermatolog, specjalistą medycyny estetycznej.

Pierwsza część:

Druga część:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

dermatolog Warto wiedzieć