Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki

Pierwszy beneficjent programu „Czyste powietrze” w powiecie opatowskim podpisał umowę na dofinansowanie wymiany źródła ciepła w domu. Doszło do tego w Opatowie, w otwartej dziś placówce Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Autor: Emilia Sitarska

22.05.2019 13:54

image Opatów. Otwarcie placówki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Gajewski - burmistrz Opatowa, Małgorzata Jalowska - wicestarosta opatowski, Grzegorz Socha - zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Kielcach, Tomasz Staniek - starosta opatowski, Ryszard Gliwiński - prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki, Anna Paluch - przedstawiciel wojewody Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce
Komentarze

Znajduje się ona w budynku Starostwa Powiatowego i będzie pracować od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

Jakub Lisowski swój wniosek złożył w grudniu. Jak mówi, zależy mu na czystym powietrzu w jego miejscowości. Uważa, że punkt w Opatowie skłoni więcej osób do skorzystania z programu, ponieważ w Kielcach mogą odstraszać długie kolejki. Sam pozyskał dofinansowanie na wymienienie starego pieca węglowego na piec na ekogroszek. - Żyję w miejscowości, gdzie jest trochę domów i jesienią nie można oddychać, jest niesamowity smog - dodał.

Jakub Lisowski chciałby, aby sąsiedzi poszli w jego ślady, dlatego namawia ich do udziału w programie.

Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, informuje, że wszystkie trzy terenowe punkty mają takie położenie, które umożliwia mieszkańcom wszystkich powiatów skorzystanie z usług instytucji, bez konieczności dojeżdżania do Kielc. To także realizacja próśb mieszkańców regionu.

- Będzie można tam złożyć wnioski i podpisać umowy. Praktycznie wszystko to, co można załatwić w Kielcach będzie można zrobić tu, w Opatowie - mówi Ryszard Gliwiński.

Z otwartego w Opatowie punktu korzystać będą mogli także mieszkańcy powiatów sandomierskiego, staszowskiego i ostrowieckiego.

- O konieczności zbliżenia instytucji do ludzi mówili sami mieszkańcy. Tu można przyjść i dowiedzieć się jak zdobyć pieniądze na zmodernizowanie ogrzewania czy docieplenie domu  - mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski.

Dla miast takich jak Opatów placówka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest wyróżnieniem podnoszącym prestiż. Tomasz Staniek chciałby, aby z programu skorzystało wielu mieszkańców, bo to oznaczałoby czyste powietrze w Opatowie.

- Opatów leży w niecce, w każdą stronę jest pod górę, gdy wyjeżdżamy, dlatego wiatr nie jest w stanie zanieczyszczenia rozwiać. Dla naszego samorządu to bardzo duży problem - mówi burmistrz.

W otwarciu placówki w Opatowie udział wzięła wiceminister Anna Krupka, która podkreśla, że dąży się do tego, aby mieszkańcy mniejszych miejscowości także korzystali z  programów. To jeden z punktów zrównoważonego rozwoju. Przypomina, że za czasów rządów PO-PSL instytucje w mniejszych miejscowościach były zamykane, a Polskę „zwijano”. Dlatego tak ważne jest, aby instytucje działały nie tylko w dużych miastach.

Podobna placówka działa od wtorku w Jędrzejowie. Jutro, w czwartek, otwarta zostanie  kolejna - w Starachowicach.

W ciągu 10 lat polski rząd na program „Czyste powietrze” chce przeznaczyć 100 miliardów złotych.

Galeria zdjęć Opatów. Otwarcie placówki WFOŚiGW (22.05.2019) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Opatów Anna Krupka Tomasz Staniek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Ostrowiec Św. Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Wymieniasz piec? Będzie łatwiej złożyć wniosek o dofinansowanie

Wymieniasz piec? Będzie łatwiej złożyć wniosek o dofinansowanie

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”

Ogromne zainteresowanie programem

Ogromne zainteresowanie programem "Czyste powietrze"

Świętokrzyskie w czołówce programu

Świętokrzyskie w czołówce programu "Czyste Powietrze"