Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Patriotyczny mural w Pińczowie. A na nim symbole regionu

W Pińczowie, u zbiegu ulic Spółdzielczej i Republiki Pińczowskiej, powstał kolejny patriotyczny mural. Tym razem upamiętniający i przypominający mieszkańcom miasta o Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Autor: Marta Gajda

13.05.2019 14:16

image Pińczów. Mural poświęcony Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Malowidło ozdobiło jeden z tamtejszych garaży. Mieszkańcom Pińczowa mural podoba się. Jak mówili, podobnych inicjatyw w mieście powinno być zdecydowanie więcej. Malowidło powstało dzięki inicjatywie „Pińczowskich patriotów”. Dawid Dylawerski, który jest jednym z  wykonawców dzieła, zaznacza, że w mieście jest wiele zaniedbanych i niewykorzystanych dotąd przestrzeni. Ponadto grupy graficiarzy niszczą elewacje różnych budynków.

- Obraz wypełniły m.in. odznaki, które brygada otrzymała po wojnie. W środku jest orzeł, nad nim Święty Krzyż wraz z rysami Gór Świętokrzyskich, umieszczone są także daty utworzenia brygady logo Narodowych Sił Zbrojnych Związku Jaszczurczego - wymienia Dawid Dylawerski.

Podobnego zdania jest Piotr Ostrowiecki mieszkaniec Pińczowa, lokalny przedsiębiorca, który udostępnił pińczowskim patriotom swój garaż. Jak dodał takie patriotyczne malowidła to trafna inicjatywa. Mamy bardzo bogatą historię, warto o niej w różny sposób mówić i ją uwieczniać.

Podczas wykonywania muralu zużyto 10 puszek farby i spray’u. Malowidło powstawało  około 20 godzin. Na terenie miasta jest również kilka innych patriotycznych malowideł, w tym m.in. znajdujący się przy ulicy 7 Źródeł „biało-czerwony mural” upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Galeria zdjęć Pińczów. Mural poświęcony Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych (13.05.2019) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów mural Brygada Świętokrzyska Narodowe Siły Zbrojne RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Patriotyczny mural powstał w Pińczowie

Patriotyczny mural powstał w Pińczowie

Mural Niepodległości pod wiaduktem

Mural Niepodległości pod wiaduktem

Mural pod wiaduktem

Mural pod wiaduktem "opowie" o niepodległości

Patriotyczny mural ozdobi kielecką szkołę

Patriotyczny mural ozdobi kielecką szkołę