Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podsumowano dotychczasową realizację rządowego programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy regionu złożyli już około 3500 wniosków. W piątek podpisano kolejną umowę dotyczącą dofinansowania inwestycji.

Autor: Izabela Mortas

10.05.2019 13:18

image Konferencja prasowa w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Podsumowanie wsparcia w 2018 r. oraz plany finansowania na 2019 r. Ochotniczych Straży Pożarnych. Omówienie stanu realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze oraz podpisanie umowy nr 1000 z Beneficjentem Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

O pieniądze ubiegała się Janina Włodarczyk z Łagowa. 

- Kupiliśmy piec ogrzewany pelletem. Poprzedni bardzo kopcił. Zdecydowaliśmy się ze względu na smog. W pobliżu nas jest dużo budynków, wszędzie się pali, więc nie ma czym oddychać -  mówiła.

Program „Czyste Powietrze” jest w regionie realizowany wzorowo - podkreśla wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

- W prawie wszystkich elementach przodujemy. Dzisiaj podpisaliśmy tysięczną umowę. Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce, który mógłby się pochwalić taką liczbą. Umowy opiewają łącznie na 20 milionów złotych, a pieniądze już są wypłacane. W tym także wyróżniamy się na tle kraju - mówi wojewoda.

Najwięcej osób składa dokumenty na dofinansowanie zakupu ekologicznych pieców. Jak zaznacza Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - dofinansowanie można pozyskać także na inne inwestycje np. docieplenie domu, wymianę stolarki okiennej czy budowę instalacji fotowoltaicznych.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń przyznał, że uczestniczył w wielu spotkaniach gminnych promujących program „Czyste Powietrze" i wszędzie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

- Przekazywaliśmy różne materiały, eksperci udzielili szczegółowych informacji. Zachęcaliśmy do sięgania po te pieniądze, bo program „Czyste Powietrze” to bez wątpienia krok milowy w ochronie naszego środowiska i poprawie życia naszych mieszkańców - mówił.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy wypełnić wniosek i przesłać do funduszu.

Kwota dofinansowania jest różna, w zależności od dochodów na jednego mieszkańca domu. W województwie świętokrzyskim wniosków na najwyższą dotację, czyli 90 procent całości kosztów złożyło około 25 procent osób.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja prasowa w WFOŚiGW (10.05.2019) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

piec węglowy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

W Wiślicy będzie czyste powietrze

W Wiślicy będzie czyste powietrze

Ogromne zainteresowanie programem

Ogromne zainteresowanie programem "Czyste powietrze"

Walka o czyste powietrze w Busku. Strażnicy edukują

Walka o czyste powietrze w Busku. Strażnicy edukują

Walka o czyste powietrze w Kielcach

Walka o czyste powietrze w Kielcach