Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w regionie

W wielu miastach regionu świętokrzyskiego odbyły się uroczystości związane z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Święta Konstytucji 3 Maja.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda

03.05.2019 11:57 / Aktualizacja 03.05.2019 20:55

image Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

JĘDRZEJÓW

Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Koście Świętej Trójcy rozpoczęła uroczystości trzeciomajowe w Jędrzejowie. Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów z pocztami sztandarowymi i orkiestrą dętą na czele przemaszerowali przed Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Galeria zdjęć

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja(Zdjęcia: [22])

Burmistrz Marcin Piszczek przypomniał wydarzenia sprzed 228 lat. Jak mówił, Konstytucja przywracała Polsce i Polakom nadzieję, że mogą żyć w swoim kraju i sami decydować o swojej przyszłości. Niosła też nadzieję przez cały okres zaborów i w 1918 roku, kiedy Polska odzyskiwała niezawisłość.

- Najważniejsza jest miłość do najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Nie chodzi o to, aby kłaść na szali życie lub zdrowie, ale abyśmy codziennie w zgodzie sami o sobie stanowili i sami wybierali najlepszą drogę dla naszego kraju, dla przyszłych pokoleń – mówił Marcin Piszczek.

Kilkadziesiąt delegacji złożyło wieńce przed Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Bernard Suchmiel, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 podkreślał, że naszym obowiązkiem jest oddanie hołdu tym, którzy przez lata walczyli o wolność. Ponadto to święto rodzinne, podczas którego powinniśmy się integrować i cieszyć wolnością. Jak powiedziała Elżbieta Adamus, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Łysakowie, takie święta jak dzisiejsze mobilizują nas do budowania wspólnoty i patriotyzmu.

Podczas oficjalnych uroczystości odczytane zostały listy do mieszkańców Jędrzejowa, skierowane przez Annę Krupkę, wiceminister Sportu i Turystyki oraz wojewodę świętokrzyskiego- Agatę Wojtyszek.


OSTROWIEC

W Ostrowcu świętowanie rozpoczęło się mszą w intencji ojczyzny w kolegiacie pw. Michała Archanioła. Po eucharystii przedstawiciele różnych środowisk oraz liczne poczty sztandarowe przemaszerowali do Parku Miejskiego, gdzie po raz pierwszy w historii tę ważną datę świętowano przy nowo wybudowanym maszcie niepodległości.

Galeria zdjęć

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja(Zdjęcia: [37])

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na wspólne świętowanie mówią, że 3 maja to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. Młodsi chcą pamięć o historii, przekazywać swoim dzieciom, starsi nadal wspominają, że rocznicę uchwalenia Konstytucji zabraniano świętować.

- Cieszmy się, że możemy tu być - mówią zgodnie.

Poseł PiS Andrzej Kryj, z wykształcenia historyk podkreśla, że Konstytucja w skali światowej była bardzo istotnym dokumentem.

- Kiedy spojrzymy na dzieje naszego narodu po roku 1795, po tym, jak państwowość polska upadła, nie było takich zrywów i manifestacji, gdzie ta Konstytucja nie była przywoływana - mówi Andrzej Kryj.

- Święto Konstytucji 3 Maja było pierwszym obchodzonym po odzyskaniu niepodległości - przypomina senator Jarosław Rusiecki z PiS.

Jak zaznacza, w tym roku uroczystości są szczególne ze względu na inne rocznice. To także 20 lat w NATO oraz 15 lat w Unii Europejskiej.

- Te trzy wydarzenia razem wzięte nas Polaków zobowiązują do tego, abyśmy do tych instytucji wkładali wartości charakterystyczne dla naszego narodu - mówi Jarosław Rusiecki.

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński w swoim przemówieniu podkreślił, że Konstytucja jest spoiwem, które łączy naród od ponad 200 lat, a mocne i zdecydowane postulaty utrwaliły się w świadomości Polaków na tyle mocno, że po odzyskaniu niepodległości wiedzieli kim są i dokąd zmierzają. Odniósł się również do teraźniejszości, w której w przestrzeni publicznej - jego zdaniem - dominuje cynizm, fałsz i populizm.

- Oby historia wybrała osoby godne naśladowania i autorytety dla naszych dzieci i wnuków - mówił prezydent.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.


PIŃCZÓW

Pińczów uczcił 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji na uroczystej sesji zebrali się miejscy radni. Przewodniczący rady Zdzisław Woźniak zwracał uwagę, że dzień uchwalenia Konstytucji w ogromnym stopniu wpłynął na rozwój Polski, a obchodzone w rocznicę tych wydarzeń święto ma uświetnić i upamiętnić walkę o niepodległość Ojczyzny i narodową siłę.

Galeria zdjęć

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja(Zdjęcia: [22])

- Polska przez parę stuleci bardzo cierpiała, ale idziemy teraz nowym torem. Myślę, że będzie coraz lepiej w naszej Ojczyźnie, w naszej Polsce – podkreślał w swoim wystąpieniu Zdzisław Woźniak, przewodniczący rady miejskiej w Pińczowie.

Poseł Krzysztof lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że trzeba pamiętać o jednym z najważniejszych w naszej historii dniu. Jak dodał, Konstytucja 3 Maja jest dla nas drogowskazem ku lepszej przyszłości Rzeczypospolitej.

- Ta Konstytucja była wiekopomnym dziełem, z którego Polska do tej pory jest dumna. Zniosła szlachecką wolność, która w tamtym czasie doprowadziła do upadku Rzeczypospolitej, ale i wprowadziła nowe standardy w zarządzaniu państwem, które przetrwały do dziś – przypomina parlamentarzysta.

W trakcie uroczystej sesji wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pińczowie. Zaprezentowały widowisko, poświęcone polskim powstaniom i bohaterom, którzy zginęli za Ojczyznę. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, a później wzięli udział w defiladzie pododdziałów i pocztów sztandarowych.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Po niej zebrani przeszli przed tablicę pamiątkową znajdującą się na ścianie Ratusza.

Galeria zdjęć

Sandomierz. Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja(Zdjęcia: [7])

Kolumnę prowadziła Sandomierska Orkiestra Dęta. Było Wojsko Polskie, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i ponad 20 pocztów sztandarowych różnych organizacji, stowarzyszeń oraz szkół. List okolicznościowy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał kpt. Krzysztof Oszczudłowski. Szef MON napisał, że świętowanie powinno być radosne i pełne dumy, ponieważ Polska jest silna w sojuszach.

"Dochodzenie do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim nie było łatwe, podobnie jak jego pierwsze lata poświęcone dostosowaniu sił zbrojnych do standardów NATO. Mimo tego utrzymujemy wysoki poziom wydatków na obronność, środki przeznaczamy m.in. na zakup najnowszego uzbrojenia. Dzięki temu, a także dzięki aktywnej działalności dyplomatycznej rządu jesteśmy postrzegani jako stabilny i pewny partner. Przystąpienie do Unii Europejskiej symbolicznie domknęło proces naszego wejścia w rodzinę państw demokratycznych" - napisał minister Błaszczak.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik nazwał Konstytucję 3 Maja wektorem demokracji. Stwierdził, że patrząc na karty historii, możemy się wiele nauczyć od naszych przodków.

- Oni miłowali swoją ojczyznę, pragnęli dla niej wolności, potrafili przekazać kolejnym pokoleniom to, że należy walczyć o to, aby Polska powstała z kolan - powiedział Marcin Piwnik.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec zwrócił uwagę na to, że twórcy Konstytucji 3 Maja potrafili wznieść się ponad podziałami, mimo że tak wiele ich różniło.

- To wartość, którą powinniśmy pielęgnować i o którą powinniśmy się troszczyć. My Polacy mamy taką cechę, że lubimy się różnić. Życzyłbym wszystkim, aby potrafili dyskutować na argumenty i potrafili się jednoczyć nie tylko wtedy, gdy tuż przy granicy stoi wróg - powiedział burmistrz Marzec.

Po przemówieniach okolicznościowych była salwa honorowa, zabrzmiał Mazurek 3 Maja oraz Rota. Delegacje złożyły wieńce przy tablicy. Na zakończenie Sandomierska Orkiestra Dęta wystąpiła z wiązanką pieśni patriotycznych.

 

STARACHOWICE

W Starachowicach uroczystości patriotyczne rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Po niej uczestnicy przeszli przed pomnik przy ulicy Konstytucji 3 Maja.

Galeria zdjęć

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poseł Marzena Okła-Drewnowicz(Zdjęcia: [19])

Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie przez władze miasta i powiatu. Starosta Piotr Babicki podkreślał, że miłość do Ojczyzny to nie tylko cześć dla symboli, uczestniczenie w uroczystościach patriotycznych czy pamięć o bohaterach. Na co dzień patriotyzm wyraża się poprzez szacunek dla siebie wzajemnie, budowanie prawdziwej wspólnoty i autentycznej życzliwości.

Prezydent Starachowic Marek Materek przypomniał, że dziś nie musimy przelewać krwi za Ojczyznę, ale zadaniem patrioty jest budowanie razem, a nie przeciwko sobie, coraz lepszego miasta i regionu.

W starachowickich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja uczestniczyła poseł Marzena Okła-Drewnowicz z PO. Przypomniała, że święto uprawnia Polaków do bycia dumnym ze swojej Ojczyzny.

- To Polacy, jako pierwsi w Europie uchwalili nowoczesną Konstytucję, jako pierwsi dostrzegli potrzebę demokracji, wolności i trójpodziału władzy. Tych wartości należy strzec również współcześnie - mówiła.

W uroczystościach brali udział kombatanci, służby mundurowe, młodzież i harcerze. Z dużym entuzjazmem wypowiadali się na temat swojego przywiązania do wartości patriotycznych. Uczniowie klasy mundurowej ZDZ podkreślali, że wybór takiej ścieżki edukacji stawia przed nimi zadania obrony kraju. Patriotyzm to dla nich konkretne zadanie i świadomość odpowiedzialności za kraj.

Druga część święta planowana była w formie sportowej i rekreacyjnej, ale ze względu na zapowiadane opady deszczu wycieczka rowerowa i piknik „Na Szlakowisku” zostały odwołane.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Pińczów 3 maja RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz Konstytucja 3 Maja
other news

Podobne wiadomości

Śladami Konstytucji 3 Maja po Warszawie

Śladami Konstytucji 3 Maja po Warszawie

Święto Konstytucji 3 Maja z defiladą i piknikiem historycznym

Święto Konstytucji 3 Maja z defiladą i piknikiem historycznym

1-3 MAJA - UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W REGIONIE

1-3 MAJA - UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W REGIONIE

Kieleckie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z defiladą wojskową

Kieleckie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z defiladą wojskową