Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święto Konstytucji 3 Maja z defiladą i piknikiem historycznym

Piknik historyczny, gra miejska, koncert patriotyczny, a także uroczysta defilada, która przejdzie ulicą Sienkiewicza w Kielcach. To tylko niektóre wydarzenia z obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w stolicy regionu. Ich organizatorem jest wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.

Autor: Dorota Klusek

03.05.2019 07:41

image Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętowanie zainauguruje nabożeństwo w intencji Ojczyzny, które o godzinie 11.00 rozpocznie się w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Po mszy uczestnicy przemaszerują ulicami Dużą, Sienkiewicza i Staszica pod pomnik Stanisława Staszica, gdzie odbędzie się oficjalna uroczystość. Odśpiewany zostanie Hymn Państwowy, wojewoda i wręczy odznaczenia państwowe i resortowe, odczytany będzie również apel pamięci.

O godzinie 14.00 ze skrzyżowania ulic Paderewskiego i Sienkiewicza wyruszy uroczysta defilada, która przejdzie deptakiem. Weźmie w niej udział około 300 osób. Będą to przedstawiciele wojska   między innymi żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale też policjanci, strażacy i uczniowie klas mundurowych. Kielce są jedynym miastem w Polsce, oprócz Warszawy, gdzie taka defilada jest organizowana.

Dalsza część uroczystości będzie odbywała się w parku miejskim. O godzinie 14.30 rozpocznie się Piknik Historyczny „Vivat 3 Maja!”. Dla uczestników przygotowano pokazy grup historycznych i rekonstrukcyjnych, występy artystyczne, quiz historyczny, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Zakończenie uroczystości planowane jest około godziny 18.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sienkiewicza gra miejska Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych 3 maja Paderewskiego Agata Wojtyszek piknik historyczny wojewoda świętokrzyski RK Kielce Konstytucja RP 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej koncert patriotyczny defilada
other news

Podobne wiadomości

Kieleckie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z defiladą wojskową

Kieleckie uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja z defiladą wojskową