Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Depresja może dotknąć każdego

Depresja to temat mało wdzięczny, nieczęsto się o niej mówi. Niestety, zdaniem lekarzy depresja jest jak grypa i może się zdarzyć każdemu. Jakie są objawy tej choroby i jak ją można leczyć? Między innymi o tym mówiła Magdalena Krzyżak, psycholog psychoterapeuta.

Autor: Iwona Murawska

25.04.2019 15:51

image Magdalena Krzyżak - psycholog Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Czym jest depresja?

To choroba, w której osoba doświadczała przygnębienia, smutku. Te uczucia są długotrwałe, pojawiają się niezależne od okoliczności, w jakiej znajduje się dana osoba. Taki stan utrzymuje się właściwie codziennie. Jeżeli mówimy o depresji klinicznej, to taki stan musi się utrzymywać minimum przez 2 tygodnie. Wtedy dopiero możemy rozpoznać łagodny epizod depresyjny. Natomiast depresji nie należy mylić z takim naturalnym smutkiem, który zdarza się każdemu z nas i jest jak naturalną reakcją na różnego typu doświadczenia, np. strata kogoś bliskiego lub czegoś bliskiego.

Ważne natomiast czym się różni smutek od stanu takiego depresyjnego. Osoba, która cierpi na depresję, nie jest smutna z jakiegoś powodu, ale jest smutna właściwie cały czas, bez wyraźnego powodu. Ten smutek nie zależy od w sytuacji zewnętrznej, czyli mówiąc krótko, trudno też jest taką osobę rozweselić.  

- Kto częściej zapada na depresję?

Do tej port dominował pogląd, że to kobiety częściej zapadają stany depresyjne. Natomiast obecnie rozpowszechnienie depresji u kobiet i mężczyzn jest takie samo. Jednak depresja u mężczyzn wygląda nieco inaczej niż u kobiet i stąd być może biorą się te wątpliwości. Depresja u mężczyzn przybierać może formę większej drażliwości, frustracji i niezadowolenia, czasami  nawet zachowań agresywnych. Dlatego u mężczyzn trudniej jest taki stan rozpoznać i go leczyć.

- Jakie są objawy depresji?

Poza tym stanem apatii, smutku i przygnębienia, które trwa dłużej niż dwa tygodnie, pojawiają się objawy z obszaru aktywności. Tutaj możemy mówić o utracie zainteresowań, utracie zadowolenia w zakresie różnych aktywności, które do tej pory sprawiały nam radość. To też stan mniejszej energii, wzmożona męczliwość. Często też osoby doświadczają objawów z gatunku cech somatycznych, czyli różnego rodzaju bólu - głowy, czy bólu mięśni. Mówimy tutaj też o objawach z obszaru objaw poznawczych, czyli w grę wchodzi pogorszenie koncentracji uwagi, pogorszenie pamięci. To często dotyczy nastolatków. Do objawów depresji należą też oczywiście trudności ze snem, utrata apetytu lub wręcz bardzo wzmożony apetyt oraz wszelkiego typu zachowania, które są nietypowe dla danej osoby.

Pierwsza część audycji:

Druga część audycji:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

depresja Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Depresja może dotknąć każdego

Depresja może dotknąć każdego

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków

Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Czym jest depresja i jak ją leczyć?