Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Serce nie lubi świątecznych potraw

Za nami Święta Wielkiej Nocy. Przez ostatnie kilka dni spotykaliśmy się z rodziną i biesiadowaliśmy przy stole. Mało ruchu, dużo jedzenia, a tego nasze serce nie lubi. O tym, jak pomóc zregenerować się naszemu sercu po świętach rozmawialiśmy z kardiologiem, dr n.med. Jarosławem Kossakiem.

Autor: Iwona Murawska

23.04.2019 13:52

image Dr Jarosław Kossak Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Panie doktorze, święta to czas, kiedy mniej uwagę zwracamy uwagę na to, co i ile jemy. Tymczasem cukier i tłuszcz nie wpływają korzystnie na nasze serce.

 Tak, a tych produktów zwłaszcza w święta spożywamy szczególnie dużo. Znajdują się one np. w ciastach, których często nie potrafimy sobie odmówić. Dużo tłuszczu jest także w majonezie, który jest składnikiem chociażby sałatek Tymczasem tłuszcz i cukier mogą się przyczynić do powstania cukrzycy, zaburzeń cholesterolu, a w konsekwencji do rozwijania się miażdżycy. Z kolei ta choroba może spowodować zawał serca, czy chorobę wieńcową. Także spożywane w nadmiarze czerwone mięso nie jest zdrowe. Oczywiście nie mówię, żeby w te dni w ogóle nie jeść słodkich wypieków, czy mięsa, ale jedzmy je „z głową”, zachowajmy umiar.

 - Przejedzenie, czy niezdrowe jedzenie, to jedno. W polskiej tradycji utarło się, że na świątecznym stole pojawia się też alkohol.

 Alkohol działa negatywnie na serce. Natomiast faktycznie w Polsce trudno wyobrazić sobie spotkanie świąteczne, rodzinne bez alkoholu. Podobnie, jak w przypadku jedzenia, także i tu należy zachować umiar. Pamiętajmy, że alkohol wzmaga apetyt, podwyższa ciśnienie tętnicze, może powodować zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, czyli jego nadużywanie może doprowadzić do bardzo poważnych chorób kardiologicznych. Alkohol wypity w małej ilości oczywiście nie spowoduje, że od razu nasze serce będzie pracowało niemiarowo. Organizm sobie z nim poradzi. Natomiast jeżeli spożywamy alkohol przez kilka dni z rzędu i to w większych ilościach, wówczas na pewno nie pomagamy swojemu sercu normalnie funkcjonować.

 - Antidotum może być ruch, aktywność fizyczna?

 Jak najbardziej. Polecam spacer. Pół godziny, czy 40 minut w miarę szybkiego chodzenia na pewno poprawi naszą kondycję, dotleni cały organizm, spalimy też zbędne kalorie.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Serce nie lubi grypy

Serce nie lubi grypy

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Jak leki działają na serce?

Jak leki działają na serce?

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Przeziębienie ma duży wpływ na serce