Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Radni chcą pieniędzy na remont linii kolejowej nr 8

Kieleccy radni przyłączają się do zabiegów, które mają doprowadzić do przywrócenia finansowania remontu linii kolejowej numer 8 z Warszawy, przez Kielce do Krakowa. Na czwartkowej sesji będą głosować nad rezolucją z apelem do rządu o ponowną weryfikację założeń Krajowego Programu Kolejowego do roku 2023. Wcześniej, podobny dokument wystosował sejmik województwa świętokrzyskiego.

Autor: Robert Szumielewicz

10.04.2019 11:53

image Sesja Rady Miasta Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Podobnie jak radni sejmiku uważamy, iż linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny jest linią pierwszorzędną o znaczeniu państwowym. Wchodzi ona w skład korytarzy transeuropejskich tworzących sieć TEN – T. Jest też strategiczną linią obsługującą południową część kraju - czytamy w projekcie rezolucji. Radni zwracają uwagę, że zmniejszenie finansowania modernizacji linii, z 600, do 20 milionów złotych odcina Kielc i Świętokrzyskie od drogi rozwoju, którą podążą inne regiony.

Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta zaznacza, że pod względem infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, region ma jeszcze wiele do zrobienia, dlatego nie można odbierać mu szansy dalszego rozwoju. – Chcemy, żeby ministerstwo dwa razy się zastanawiało i patrzyło bardziej przychylnym okiem, zanim zdejmie jakieś pieniądze dla naszego, biednego na tle Polski regionu. To nie dotyczy tego rządu, czy poprzedniego, ale patrzymy w przyszłość, aby Świętokrzyskie wykorzystywało swoje dobre położenie geograficzne. Infrastrukturalnie niestety jeszcze odstajemy – powiedział Kamil Suchański.

Jarosław Karyś, wiceprzewodniczący Rady Miasta z PiS liczy, że radni jednomyślnie poprą projekt rezolucji. – Województwo zasługuje na to, aby o nim nie zapominać, dlatego chcemy się przyłączyć do apelu, żeby te pieniądze do nas wróciły – zaznacza Jarosław Karyś.

Rezolucja zostanie skierowana do: Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury, sejmowej Komisji Infrastruktury, Wojewody Świętokrzyskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sejmik Województwa Rada Miasta Prezydent RP premier radni Kamil Suchański wojewoda świętokrzyski RK Kielce Jarosław Karyś Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa linia kolejowa numer 8
other news

Podobne wiadomości

Radni byli zgodni, a mimo to i tak się pokłócili...

Radni byli zgodni, a mimo to i tak się pokłócili...

Trwa wielka inwestycja. Kolej będzie szybsza i wygodniejsza [ZDJĘCIA]

Trwa wielka inwestycja. Kolej będzie szybsza i wygodniejsza [ZDJĘCIA]