Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Marculach wiosna w pełni. Arboretum otwarte dla zwiedzających

W arboretum w Marculach w okolicach Iłży jest już wiosennie i kolorowo. Rozkwitły magnolie i różanecznik. Można też oglądać krótko kwitnące rośliny alpejskie. Dziś arboretum rozpoczęło sezon turystyczny.

Autor: Anna Głąb

06.04.2019 15:53

image   Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Szczególną atrakcją jest alpinarium. Rośliny górskie kwitną bardzo krótko, teraz właśnie można je oglądać. Już za kilka dni kwiaty opadną, a rośliny będą czekać do kolejnej wiosny. Wśród nich jest miłek wiosenny czy dyptamy, czyli gorejące krzewy Mojżesza. Jest też wiele odmian pierwiosnków, przylaszczek i sasanek. Ta część ogrodu jest wciąż obsadzana nowymi roślinami.

Na siedmiu hektarach polany śródleśnej, na której założone jest arboretum, każda roślina budzi się obecnie do życia. Jak zapewnia Radosław Koniarz z Centrum Edukacji Przyrodniczej, można tu oglądać prawdziwe cuda natury. Najbardziej okazałe są magnolie. Jest ich 18 odmian. Na razie służy im pogoda, nie było przymrozków, które „zwarzyłyby” kwiaty. Te występują we wszystkich kolorach.

Arboretum w Marculach zostało założone 11 lat temu na terenie po osadzie leśnej. Po wojnie na tym terenie była wioska, zasiedlona przez leśników, która liczyła około 50 mieszkańców. Teraz znajduje się tu Centrum Edukacji Przyrodniczej. Pierwsze nasadzenia były robione pod kierownictwem profesora Jerzego Tumiłowicza z arboretum w Rogowa w województwie łódzkim.. Do dziś pilotuje prace centrum. Obecnie jest tu prawie 600 gatunków drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego. Są też sukcesy ogrodnicze. Zakwitł na przykład tulipanowiec, który pierwsze kwiaty ma po 10 latach od posadzenia.

W planach jest założenie ogrodu ziołowego, pierwsze rośliny już zostały zasadzone.

Arboretum w Marculach czynne jest w każdy weekend od 11:00 do 19:00. Jest tu także zwierzyniec, a po ogrodzie oprowadzają leśnicy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

wiosna RK Starachowice Centrum Edukacji Przyrodniczej arboretum dendrologiczne
other news

Podobne wiadomości

U wulkanizatorów już wiosna

U wulkanizatorów już wiosna

Wiosna w ogrodzie. Co będzie cieszyć wzrok i zmysły?

Wiosna w ogrodzie. Co będzie cieszyć wzrok i zmysły?

Trudna wiosna przed piłkarzami Spartakusa

Trudna wiosna przed piłkarzami Spartakusa

To jeszcze nie wiosna. Zima z pewnością wróci

To jeszcze nie wiosna. Zima z pewnością wróci