Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chorzy onkologicznie potrzebują przede wszystkim wsparcia bliskich

Czym jest terapia paliatywna? Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór? Jak przygotować się na odejście bliskiej nam osoby? O tym rozmawialiśmy z Patrycją Orzechowską – Niedzielą, psychoterapeutą, psychoonkologiem z Zakładu Psychologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

03.04.2019 15:40

image Patrycja Orzechowska – Niedziela, psychoterapeuta, psychoonkolog z Zakładu Psychologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Uczy pani jak sobie w głowie ułożyć myśl, że jest się chorym na raka?

Faktycznie, w pewnym etapie kontaktu z pacjentem dochodzi też do czegoś co można nazwać nauką. To znaczy np. uczę, żeby zmieniać pewne przekonania. Choroba, odejście, przemijanie jest po prostu częścią naszej natury. To jest też jakieś przekonanie, więc uczę, żeby zmienić też przekonanie na temat przemijalności, na temat właśnie choroby, stanu paliatywnego. Częścią mojej pracy jest też oczywiście korekta przekonań, czyli nauka, zmiana postawy.

- Jak przetrwać te pierwsze dni po diagnozie?

Jest to oczywiście proces, pewne stadia, począwszy od takiego stadium szoku, który trwa dwa - trzy dni. Potem te reakcje emocjonalne zmieniają się. To co jest w tej sytuacji pomocne, to na pewno jest towarzyszenie, obecność członków rodziny. Czasami się zdarza, że te reakcje są bardziej nasilone. Dlatego taka osoba, czy rodzina może trafić też po pomoc psychologiczną, czy psychoterapeutyczną. To co jest istotne, to świadomość tego, że te emocje będą się zmieniać. Natomiast najważniejszą rzeczą jest oczywiście to wsparcie i obecność bliskich. Czasami nawet nie ma znaczenia co mówimy, ale takie właśnie bycie z osobą chorą, towarzyszenie jej

- Co w sytuacji, gdy chory pyta: czy ja umrę?

To bardzo trudne pytanie, na które my nie znamy odpowiedzi. Oczywiście wiemy, że wszyscy kiedyś odejdą z tego świata, ale zakładamy, że terapia będzie dawała dobre efekty. Zakładamy ten lepszy scenariusz, ale musimy też uwzględniać ten niepożądany. Nie unikam takich pytań, jest oczywiście czas na to, żeby o tym rozmawiać. To jest też przedmiotem pracy terapeutycznej, zarówno z pacjentem, jak z rodziną. Natomiast na pytanie „czy”, każdy z nas powie, że „tak”. Jednak nie dajemy tutaj oczywiście żadnej konkretnej odpowiedzi. Raczej podążam za tym, co się kryje za tym pytaniem.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia Czas dla zdrowia Psychologia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Choroby onkologiczne a ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca

Choroby onkologiczne a ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca

Badania, które pomagają wykluczyć lub potwierdzić choroby onkologiczne

Badania, które pomagają wykluczyć lub potwierdzić choroby onkologiczne

Bezpłatne badania onkologiczne dla mieszkanek powiatu jędrzejowskiego

Bezpłatne badania onkologiczne dla mieszkanek powiatu jędrzejowskiego

Powstaną 4 nowe ośrodki onkologiczne

Powstaną 4 nowe ośrodki onkologiczne