Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie wszystkie wady serca są groźne

Kiedy możemy mówić o wadzie serca? Czy wszystkie są groźne dla zdrowia i jak je można leczyć? O tym rozmawialiśmy z dr Anetą Dudek, kardiologiem z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

27.03.2019 15:48

image Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Pani doktor czym w ogóle są te wady serca?

O wadzie serca możemy mówić wtedy, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową budową serca. Wady mogą się pojawić w życiu płodowym, bądź możemy je nabyć w życiu osobniczym, już po urodzeniu. Te nieprawidłowości dotyczyć mogą wszystkich struktur serca, czyli dużych naczyń, które uchodzą do serca bądź odchodzą z serca. Nieprawidłowości dotyczyć też mogą jam serca, czyli przedsionków i komór oraz połączeń pomiędzy tymi jamami. Najczęściej są to zastawki, aczkolwiek również połączenia między przedsionkowe, międzykomorowe. Generalnie są to wady budowy serca, czyli wady anatomiczne serca.

- Wady serca mogą być wrodzone, ale też nabyte.

Zgadza się. Wady wrodzone to są takie wady, kiedy dziecko rodzi się już z nieprawidłowo zbudowanym sercem. Najczęściej do ich powstania dochodzi w trakcie życia w łonie matki. Przyczyny są różne. Mogą to być powikłania po infekcjach wirusowych (może je dawać chociażby różyczka). Mogą to być konsekwencje przyjmowania przez matkę leków w ciąży. Może też nie być znana żadna przyczyna taka takiego stanu i dziecko rodzi się z wadą serca.

Natomiast wady nabyte to takie są takie wady, które powstają w życiu już dorosłym z różnych powodów. Najczęściej powstają wtedy, kiedy mamy do czynienia z czynnikami ryzyka podobnymi jak przy chorobie wieńcowej, a więc palenie tytoniu, hipercholesterolemia, płeć męska, nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca. Te czynniki ryzyka sprzyjają rozwojowi wad serca w życiu dorosłym.

- Jakie są objawy wad serca, czy mają one jakiś wspólny mianownik?

Objawy są bardzo różne. Tak naprawdę to jest cały panel objawów. Czasami nie są to jednoznaczne objawy, które sugerowałyby wady serca. Najczęściej są to objawy niewydolności serca, a więc duszność, bóle w klatce piersiowej, męczliwość, obrzęki np. obwodowe kończyn dolnych. Te różne objawy czasami bardzo ciężko jest zróżnicować z innymi jednostkami chorobowymi, ale jeżeli się pojawiają takie objawy, należy wówczas skierować swoje kroki do kardiologa.

Część pierwsza rozmowy:

Część druga rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

serce
other news

Podobne wiadomości

Serce nie lubi grypy

Serce nie lubi grypy

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Jak leki działają na serce?

Jak leki działają na serce?

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Przeziębienie ma duży wpływ na serce