Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Premiera filmu „Paszporty Paragwaju” w „Przystanku Historia”

Premiera filmu „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Jest organizowana w związku z przypadającym 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Autor: Robert Szumielewicz

20.03.2019 18:46

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To nieznana historia dotycząca udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Obraz przedstawia współpracę polsko-żydowską, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. To żmudna praca polskiego Rządu na Uchodźctwie wsparta działaniami środowisk żydowskich. Zdobywano druki paszportów z krajów Ameryki Południowej, a następnie organizowano tam przerzut Żydów - podkreśla Tomasz Domański z kieleckiej delegatury IPN.

- Dla mnie ten film jest pewnym współczesnym hołdem dla osób które, daleko w Szwajcarii, teoretycznie w bezpiecznym miejscu ryzykowały wiele, aby uratować polskich obywateli. Później ta praca została zapomniana - zaznaczył Tomasz Domański.

W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji. Część z nich doczekała końca wojny. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 roku poseł pełnomocny w Bernie, jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie, Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie, Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

Tomasz Domański zaznaczył, że wielokrotnie osoby uratowane były przekonane, że to rządy państw, w których się znalazły uratowały im życie. Tymczasem to dzięki zaangażowaniu polskich dyplomatów mogli opuścić okupowany kraj.

Szacuje się, że wydano około 5 tysięcy paszportów do krajów Ameryki Południowej. Niektóre źródła mówią o 10 tysiącach, ale zdaniem Tomasza Domańskiego są to dane zawyżone. Te liczby nie oznaczają, że tyle osób przeżyło podróż. Ogółem po drugiej wojnie światowej przeżyło około 40 – 50 tysięcy Żydów zamieszkujących na ziemiach polskich. 

Premiera filmu „Paszporty Paragwaju” odbędzie się w „Przystanku Historia” w Kielcach, 26 marca o godzinie 17.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

IPN Przystanek Historia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Historia sierżanta Józefa Franczaka w „Przystanku Historia”

Historia sierżanta Józefa Franczaka w „Przystanku Historia”

W „Przystanku Historia” o Okrągłym Stole

W „Przystanku Historia” o Okrągłym Stole

O jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego podziemia w „Przystanku Historia”

O jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiego podziemia w „Przystanku Historia”

Ślady dawnej Polski na Kresach Wschodnich. Spotkanie w „Przystanku Historia”

Ślady dawnej Polski na Kresach Wschodnich. Spotkanie w „Przystanku Historia”