Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Teatralne rekolekcje w Kałkowie-Godowie

Aktorzy Teatru Dramatycznego im. ks. infułata Czesława Wali kontynuują tradycję wielkopostnych rekolekcji. W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie wystawiono pierwsze w tym roku Misterium Męki Pańskiej.

Autor: Emilia Sitarska

16.03.2019 18:57

image Kałków. Misterium Męki Pańskiej Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ksiądz Zbigniew Stanios mówi, że ich występ inauguruje serię przedstawień, które odbywać się będą co sobotę aż do Niedzieli Palmowej. Podkreśla także długą, 46-letnią tradycję wystawiania misterium Męki Pańskiej, którą zapoczątkował ks. Czesław Wala.

- Dziś przedstawienie odbywa się w komfortowych warunkach, w ogrzewanym Domu Pielgrzyma z dużą sceną. Jednak nie zawsze tak było. Początkowo misterium wystawiane było w kościołach przy ołtarzu, w małych kaplicach. Kiedy sanktuarium zaczęło się rozwijać i powstały Domy Pielgrzyma, powstała także sala teatralna, gdzie wystawiamy misterium - - dodaje proboszcz sanktuarium.

Dodaje, że jednorazowo występ może obejrzeć 300 osób, a wszystkie terminy są już zajęte. - Niestety musimy odmawiać pielgrzymom, bo nie ma miejsca - mówi duchowny.

W Teatrze Dramatycznym, który od czterech lat nosi imię ks. Czesława Wali, występuje niemal 50 aktorów-amatorów. Każdy wolny czas poświęcają na to, aby przygotować i pokazać misterium. Łukasz Zapała od 14 lat wciela się w rolę faryzeusza oskarżającego Jezusa o bluźnierstwo. Jak mówi, to trudna rola.

- Trzeba się wcielić w rolę, można powiedzieć, czarnego charakteru. Jesteśmy wyznawcami Chrystusa, a trzeba Go dzisiaj niestety ukrzyżować - mówi Łukasz Zapała.

Dodaje, że grupa daje przykład młodszym, aby zechcieli dać swój czas dla teatru i ludzi przyjeżdżających do sanktuarium. - Jest nas coraz mniej, młodych ludzi nie jest zbyt wielu - dodaje.

Z kolei Jarosław Dychała jest aktorem od 36 lat. W tym roku wcielił się w rolę Jana, choć, jak przyznaje, w ostatnich latach grał różne postacie w misterium. Zaczynał, gdy miał zaledwie 6 lat.

- Od małego mi się to podobało i się wciągnąłem. To sposób nabrania wiary w siebie i w to, co się robi - mówi Jarosław Dychała.

Dodaje, że to także forma przekazywania wiary widzom misterium.

Do Kałkowa-Godowa w okresie Wielkiego Postu przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski. Dziś byli to wierni m.in. z województw: śląskiego, lubelskiego i małopolskiego.

Galeria zdjęć Kałków. Misterium Męki Pańskiej (16.03.2019) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków misterium RK Starachowice Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie