Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Już wkrótce GUM stanie się faktem

Prace zmierzające do zbudowania w Kielcach kampusu badawczego Głównego Urzędu Miar nabierają tempa. Urząd zakończył trzymiesięczne negocjacje z projektantami i podpisał umowę na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Do końca roku powstaną projekty budowlane laboratoriów, a w połowie przyszłego rozpocznie się budowa 25 obiektów badawczych.

Autor: Wiktor Dziarmaga

15.03.2019 14:01

image Teren gdzie ma powstać Urząd Miar i Wag Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Paweł Sarek, kierownik zespołu do spraw założeń architektonicznych przy budowie laboratoriów dodaje, że negocjacje nie były łatwe, ponieważ harmonogram prac jest bardzo napięty.

- Kampus ma być gotowy do 2023 roku. Postawiliśmy twarde warunki dla projektantów, dokumentacja musi być gotowa do końca roku. Obiekt jest bardzo skomplikowany, dlatego też, cena za projekt też musi być godna, opiewa ona na 4 miliony 160 tysięcy złotych - informuje Paweł Sarek

Jacek Mroczkowski, z Biura Projektowego BDM Architekci z Warszawy, które wygrało konkurs na opracowanie projektu podkreśla, że prace nad dokumentacją zaczęły się na długo przed zakończeniem negocjacji.

- Jest to projekt bardzo skomplikowany technologicznie, ale czujemy się do tego bardzo dobrze przygotowani pod każdym względem - zapewnia.

Główny Urząd Miar poszukuje już specjalistów do pracy w Kielcach. Chodzi przede wszystkim o mechatroników, fizyków, informatyków oraz chemików.

- Oczywiście trzon będą stanowić doświadczeni naukowcy z GUM, ale kierujemy też ofertę do młodych, ambitnych studentów i absolwentów uczelni wyższych. 20 marca odbędą się targi w Politechnice Świętokrzyskiej. W bieżącym roku będziemy oferować płatne staże w Głównym Urzędzie Miar, jak również staże zagraniczne w renomowanych instytutach metrologicznych na świecie - dodaje Paweł Sarek.

Ponadto, w maju ma się odbyć kolejne spotkanie zespołu konsultacyjnego do spraw rozwoju przemysłu województwa świętokrzyskiego. Gremium tworzą specjaliści z GUM i Politechniki Świętokrzyskiej.

- Spotkanie będzie kierowane do przedsiębiorców. Chcemy promować idee inwestowania przez sektor przedsiębiorstw w badania rozwój i innowacje szczególnie w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa świętokrzyskiego - informuje Paweł Sarek.

Laboratoria GUM, mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Będą zlokalizowane na 13-hektarowej działce, u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów. Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Laboratorium Głównego Urzędu Miar Główny Urząd Miar
other news

Podobne wiadomości

Główny Urząd Miar poszukuje pracowników

Główny Urząd Miar poszukuje pracowników

Coraz bliżej powstania Głównego Urzędu Miar

Coraz bliżej powstania Głównego Urzędu Miar

Batalia o fundusze na laboratoria Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Batalia o fundusze na laboratoria Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Główny Urząd Miar kompletuje kadry i oferuje wysokie zarobki

Główny Urząd Miar kompletuje kadry i oferuje wysokie zarobki