Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przejmująca „Cisza ikony”. Nowa wystawa w „Domu Praczki”

Zaproszenie do zadumy, refleksji i modlitwy - tak można najkrócej opisać najnowszą ekspozycję w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. W czwartek wernisaż miała wystawa prac Pauliny Krajewskiej, zatytułowana „Cisza ikony”.

Autor: Dorota Klusek

14.03.2019 21:44

image Wystawa Pauliny Kraszewskiej "Cisza ikony" w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Paulina Krajewska to młoda artystka pochodząca z Krakowa. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie Akademię Sztuk Pięknych - Wydział Grafiki. Od samego początku swej drogi artystycznej zajmowała się malarstwem. Wykonuje również ilustracje książkowe. Za ilustracje do „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie” otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.

Przyznaje, że tworzy ikony z zamiłowania.

- To jest wynik raz fascynacji ikoną, bo ja jestem zafascynowana ikoną tradycyjną, w ogóle sztuką wschodnią. Dwa - fascynacja tym faktem, że istnieje obraz, gdzie artysta nie wyraża samego siebie, tylko jest narzędziem w rękach Boga. Jest to obraz, który mówi przede wszystkim o Bogu - powiedziała Paulina Krajewska.

Ikony, które tworzy artystka odbiegają od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, bogato zdobionych. Jak zaznacza Agnieszka Orłowska, kurator „Domu Praczki”, z ikoną kanoniczną łączy je przede wszystkim technika, czyli malowanie temperą na desce lipowej.

- Są to, można powiedzieć, bardziej miniatury, bardziej podobne do tych, które malowali średniowieczni mistrzowie. Myślę, że ten niewielki format sprzyja takiemu intymnemu, bliskiemu kontaktowi z każdą z tych prac - dodaje Agnieszka Orłowska.

Każda z ikon jest opatrzona cytatem z Biblii, ze Starego lub Nowego Testamentu. Paulina Krajewska wyjaśnia, że najpierw było słowo, a jego wynikiem był obraz, który powstawał długo, w skupieniu, medytacji. Stąd nieprzypadkowy jest tytuł wystawy: „Cisza ikony”. Agnieszka Orłowska tłumaczy, że ikona i ta kanoniczna, i ta pokazana na wystawie: prywatna, bardzo współczesna, powstaje w ciszy.

- Takiej ciszy modlitewnej. Ikona w Prawosławiu jest oknem na inną rzeczywistość, jest łącznikiem między Niebem a człowiekiem. Jest to obraz, który jest czymś więcej niż obrazem i służy absolutnie wierze - podkreśla kurator i zachęca do obejrzenia wystawy szczególnie teraz, w czasie Wielkiego Postu.

Ponieważ w przyszłym miesiącu jest Wielkanoc, a wystawa będzie prezentowana do 9 maja, więc warto w ten czas oczekiwania, a potem radości, przyjść tu na swoją prywatną drogę krzyżową, pobyć z własnymi myślami, tylko ze sobą.

W podobny sposób ekspozycję odczytuje publicysta, malarz ikon, Michał Płoski.

- To wystawa, która jest zaproszeniem do towarzyszenia autorce w modlitwie. Można zauważyć korzenie ikony, to, co w niej jest najważniejsze, czyli praca malarska, połączona z modlitwą. O każdej z tych prac można by dużo powiedzieć, każda zaprasza do zatrzymania się - mówi.

Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 11-18, a w sobotę i w niedzielę od 10 do 17.

Galeria zdjęć Kielce. Wystawa Pauliny Kraszewskiej "Cisza ikony" w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej (14.03.2019) [Zdjęcia: 20]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wystawa wernisaż Dom Praczki RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Wystawa Ewy Sierokosz w Sandomierskim Centrum Kultury

Wystawa Ewy Sierokosz w Sandomierskim Centrum Kultury

Wystawa malarstwa Pauliny Góry w

Wystawa malarstwa Pauliny Góry w "Wieży Sztuki"

Wystawa poświęcona młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej

Wystawa poświęcona młodzieżowej konspiracji antykomunistycznej

Wystawa prac członków klubu Zoom

Wystawa prac członków klubu Zoom