Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cytologia i mammografia na Dzień Kobiet

Z bezpłatnych badań cytologicznych i mammograficznych z okazji przypadającego dziś Dnia Kobiet można było skorzystać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Chętnych nie brakowało. Wśród nich była m.in. pani Barbara.

Autor: Iwona Murawska

08.03.2019 13:27

image Bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne z okazji Dnia Kobiet w Świętokrzyskim Centrum Onkologii Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

- Chciałam sobie zrobić prezent na Dzień Kobiet, więc przyszłam do ŚCO wykonać mammografię i cytologię. Jestem świadomą kobietą, dbam o swoje zdrowie, więc badania profilaktyczne wykonuję regularnie. Choroba może zaatakować znienacka, więc trzeba się badać - dodała pani Barbara.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, badania profilaktyczne wśród kobiet nie cieszą się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku zaledwie 20% mieszkanek województwa świętokrzyskiego wykonało badanie cytologiczne, niecałe 40% mammografię. 

- Chcemy zachęcić panie do badań. Są one bezpłatne, nie czeka się w kolejce, nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy poświęcić pół godziny, zbadać się i być pewnym, że jest się zdrową - dodaje Beata Szczepanek.

Izabela Opalińska przypomina, że bezpłatna mammografia przysługuje paniom w wieku od 50 do 69 lat, które tego badania nie miały wykonywanego w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Natomiast z cytologii mogą skorzystać kobiety od 25 do 59 roku życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

- Badania będziemy wykonywać także w sobotę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w godzinach 9.00 - 14.00. Natomiast w niedzielę nasza mobilna klinika pojedzie do Suchedniowa. Tam badania będzie można zrobić w ramach V Suchedniowskiego Biegu Kobiet „Nie cyckamy się z rakiem”. Na panie czekać będziemy od 12.00 do 14.30 - dodaje Izabela Opalińska. 

Do badań zachęcać będą dziś też kieleccy szczypiorniści podczas meczu PGE Vive – Orlen Wisła Płock w Hali Legionów. Piłkarze ręczni będą wręczać kibicom-kobietom zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

Akcję w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowało dziś ŚCO wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Galeria zdjęć Kielce. Bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne z okazji Dnia Kobiet w ŚCO (08.03.2019) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

cytologia mammografia ŚCO Dzień Kobiet RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Badania profilaktyczne dla ponad 240 tysięcy mieszkańców naszego regionu

Badania profilaktyczne dla ponad 240 tysięcy mieszkańców naszego regionu

Bezpłatna mammografia w mobilnej klinice [HARMONOGRAM]

Bezpłatna mammografia w mobilnej klinice [HARMONOGRAM]

Mammografia i cytologia za darmo

Mammografia i cytologia za darmo

Mammografia nie boli, a pozwala wykryć nowotwór

Mammografia nie boli, a pozwala wykryć nowotwór