Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wajda, Pawlikowski i Bajon. W Kielcach historię zaprezentują na wielkim ekranie

Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach już po raz szósty organizuje Przegląd Filmów Fabularnych „Historia w filmie”.

Autor: Robert Szumielewicz

07.03.2019 16:24

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Przez rok, co miesiąc w każdy czwartek w kinie „Fenomen” będzie można bezpłatnie obejrzeć film historyczny nawiązujący do aktualnej rocznicy - poinformował Marek Jończyk z IPN.

- Staraliśmy się dopasować tematykę do aktualnych uroczystości rocznicowych. Wszystkie filmy nawiązują do historii Polski, w większości najnowszej oraz wydarzeniami związanymi z walką i odzyskaniem niepodległości, drugą wojną światową, ale znajdą się też dwa obrazy, które traktują o walce Polaków w okresie zaborów - dodał Marek Jończyk. 

Inauguracja przeglądu odbędzie się 28 marca. Na początek widzowie obejrzą „Wierną rzekę” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. W kolejnych miesiącach zaprezentowane zostaną następujące filmy: „Pana Tadeusz” Andrzeja Wajdy, „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, „Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza, „Stepy” belgijskiej reżyserki Vanji d’ Alcantary, „Niepokonani”, których reżyserem jest Peter Weir, „Kamerdyner” Filipa Bajona, „300 mil do nieba” Macieja Dejczera, „Stan strachu” Janusza Kijowskiego oraz „Ryś” w reżyserii Stanisława Różewicza.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

IPN WDK RK Kielce Kino Fenomen
other news

Podobne wiadomości

Kino

Kino "Fenomen" w gronie najlepszych kin studyjnych w Europie

„Fenomen” najlepszym kinem studyjnym?

„Fenomen” najlepszym kinem studyjnym?

„Powstanie Warszawskie” Jana Komasy w kinie „Fenomen”

„Powstanie Warszawskie” Jana Komasy w kinie „Fenomen”