Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mieszkanki naszego regionu niechętnie wykonują cytologię

Zaledwie co piąta mieszkanka województwa świętokrzyskiego, czyli nieco ponad 30 tysięcy pań, wykonało w ubiegłym roku badanie cytologiczne, które wykrywa raka szyjki macicy. U ponad połowy badanych stwierdzono nieprawidłowości, a prawie 400 kobiet skierowano na dalsze badania.

Autor: Iwona Murawska

06.03.2019 15:05

image Na zdjęciu od lewej: Barbara Osman - zastępca dyrektora ds. finansowych świętokrzyskiego oddziału NFZ; Joanna Wolszczak - Domańska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Świętokrzyskim oddziale NFZ; dr Kamil Zalewski - ginekolog onkolog z ŚCO Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Barbara Osman, zastępca dyrektora ds. finansowych świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, że dla kobiet w wieku 25 – 59 lat jest to badanie bezpłatne.

- Rak szyjki macicy rozwija się bardzo długo, bo od czynnika inicjującego chorobę do jej inwazyjnej wersji mija od 9 do 13 lat. Stąd wykonywanie profilaktycznych badań naprawdę może uratować życie. Tym bardziej dziwi fakt, że panie nie chcą sprawdzać stanu swojego zdrowia. Poza tym badanie cytologiczne jest bezpłatne, by je wykonać, nie jest potrzebne skierowanie i nie czeka się w długich kolejkach – dodaje Barbara Osman. 

Jak informuje Joanna Wolszczak–Domańska, zastępca dyrektora ds. medycznych w świętokrzyskim oddziale NFZ, w naszym regionie z badania cytologicznego w ubiegłym roku najchętniej korzystały mieszkanki powiatów kieleckiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego.

- W tych powiatach, z cytologii skorzystało od 20 do 24% kobiet i jest to najlepszy wynik w województwie. Natomiast najmniej pań, bo zaledwie 13 – 14% wykonało badanie w powiatach: pińczowskim, ostrowieckim i skarżyskim – wylicza Joanna Wolszczak–Domańska.

Jak podkreśla dr Kamil Zalewski, wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne, ponieważ rak szyjki macicy w początkowej fazie nie daje żadnych objawów, natomiast wykryty na wczesnym etapie jest w 100% wyleczalny.

- Na tym wczesnym etapie choroby rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy dochodzi do rozwoju choroby onkologicznej, wtedy pojawiają się dolegliwości w postaci plamień, nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny z pochwy, czy dolegliwości bólowych. Wówczas choroba jest już na tyle zaawansowana, że jej leczenie wymaga leczenia przez wielu specjalistów, tj. chirurga, radioterapeutę, onkologa klinicznego – wyjaśnia dr Kamil Zalewski.

W Polsce rocznie raka szyjki macicy wykrywa się u około 3 tysięcy kobiet, a połowa z nich z powodu tego nowotworu umiera. W naszym kraju umieralność z powodu raka szyjki macicy jest aż o 70% wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Na zdjęciu od lewej: Barbara Osman - zastępca dyrektora ds. finansowych świętokrzyskiego oddziału NFZ; dr Kamil Zalewski - ginekolog onkolog z ŚCO, Joanna Wolszczak - Domańska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Świętokrzyskim oddziale NFZKielce. 06.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

cytologia onkologia RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby

Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby

Mammografia i cytologia za darmo

Mammografia i cytologia za darmo