Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Multimedialnie pomagają zrozumieć autyzm

Instalacja sensoryczna, dzięki której można zrozumieć z jakimi problemami borykają się ludzie z autyzmem, stanęła w Szkole Podstawowej imienia Korczaka w Busku-Zdroju. Cztery stanowiska dotyczą zmysłów: wzroku, słuchu i czucia.

Autor: Marta Gajda

05.03.2019 14:44

image Busko-Zdrój. Instalacja Sensoryczna CUBE. Na zdjęciu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Busku Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Jak informuje Iwona Jaroń, nauczyciel współorganizujący proces kształcenia osób z niepełnosprawnością, instalacja pozwala na multimedialną wyprawę w świat osób z autyzmem. Jak dodaje, to coraz powszechniej występujące zaburzenia rozwoju dziecka, stąd pomysł, aby dzieciom sprawnym pomóc zrozumieć świat ich kolegów i koleżanek.

- Instalacja w sposób łatwy pokazuje problemy dzieci autystycznych. Chociażby poprzez lustro odbijające świat w krzywym zwierciadle oraz różne doświadczenia z pisaniem, obciążeniem, zakładaniem rękawiczek. Dzieci, które doświadczają pewnych rzeczy na własnej skórze najlepiej się uczą - podkreśla Iwona Jaroń.

Dariusz Kumor, dyrektor placówki, informuje, że szkoła już od 15 lat przyjmuje uczniów z orzeczeniem niepełnosprawności. W większości są to właśnie dzieci z autyzmem. Uczniowie podkreślali, że poprzez wykonanie kilku prostych czynności dowiedzieli się jak może odbierać świat osoba autystyczna, dlaczego zachowuje się inaczej i skąd biorą się problemy w komunikacji.

Instalacja sensoryczna opracowana przez Fundację Synapsis będzie dostępna dla zwiedzających do 8 marca.

Galeria zdjęć Busko-Zdrój. Instalacja Sensoryczna CUBE w Szkole Podstawowej nr 2 (05.03.2019) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój autyzm RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Autyzm u dzieci i dorosłych

Autyzm u dzieci i dorosłych

Jak pracować z autystycznym dzieckiem?

Jak pracować z autystycznym dzieckiem?

Porozmawiajmy o zdrowiu. Autyzm i problemy ze słuchem

Porozmawiajmy o zdrowiu. Autyzm i problemy ze słuchem

Opatów przyjazny dzieciom z autyzmem

Opatów przyjazny dzieciom z autyzmem