Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dzieje dworu opowiedziane świętokrzyską gwarą

Koncert zespołu „Ziemia Mirzecka” i gawęda gwarą świętokrzyską złożyły się na spotkanie w Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem, w gminie Mirzec. Muzeum istnieje od 15 lat, jego siedzibą jest Szkoła Podstawowa w Jagodnem. Gromadzone są w nim pamiątki związane z tradycjami gminy i okolic.

Autor: Anna Głąb

01.03.2019 22:03

image Koncert zespołu „Ziemia Mirzecka” w ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi” Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kustosz muzeum Jagoda Rafalska-Kawalec podkreśla, że prowadzona przez nią placówka jest nie tylko miejscem do zbierania starych przedmiotów, ale także punktem spotkań. Od 2007 roku organizowany jest tu cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Bohaterem piątkowego spotkania był zespół folklorystyczny „Ziemia Mirzecka”.

Kierownik zespołu Piotr Gąsowski zaznaczył, że koncert został przygotowany specjalnie pod kątem muzyki regionalnej. Zespół śpiewał piosenki charakterystyczne dla północnej części województwa świętokrzyskiego. Irena Zakrzewska zaprezentowała także „świętokrzyską godkę”. To gawęda opowiedziana w gwarze. Tematem jest los osińskiego dworu i jego mieszkańców. Jak mówi autorka, swój tekst prezentowała podczas różnych spotkań, za każdym razem modyfikuje jego treść. Irena Zakrzewska gwarę świętokrzyską bada od wielu lat. Zapisuje słowa charakterystyczne dla regionu i posługując się nimi, tworzy opowieści.

W Muzeum Pamiątek Regionalnych podczas spotkania prowadzony był także kiermasz rękodzieła i wyrobów rzemieślniczych.

Galeria zdjęć Jagodne. Koncert zespołu „Ziemia Mirzecka” w ramach „Spotkań z ciekawymi ludźmi” (01.03.2019) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

gwara Mirzec RK Starachowice zespół „Ziemia Mirzecka”
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyska gwara wciąż żywa

Świętokrzyska gwara wciąż żywa

Dyktando pisane gwarą w Wilkowie

Dyktando pisane gwarą w Wilkowie