Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Drożej za śmieci w Sandomierzu

Z 7 do 11 złotych od osoby wzrośnie opłata za wywóz segregowanych śmieci w Sandomierzu. Tak, po gorącej dyskusji zdecydowali dzisiaj miejscy radni. Opłata za odbiór śmieci niesegregowanych wzrośnie z 10 do 22 złotych. Nowe stawki wejdą w życie 1 maja. Podwyżka będzie dwuetapowa. Od 1 stycznia 2020 roku, opłaty jeszcze wzrosną do: 13 i 26 złotych od osoby.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

27.02.2019 15:40

image Sandomierz. Sesja Rady Miasta Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Wnioskodawcą uchwały był burmistrz Sandomierza Marcin Marzec, który uzasadnia, że wzrost tych opłat jest konieczny, bo zajmujące się wywozem odpadów Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej ponosi straty z tego powodu.

- Głównymi czynnikami, wpływającymi na wzrost opłat są wyższe koszty wywozu i utylizacji niesegregowanych odpadów w zakładzie w Janczycach, w gminie Baćkowice. Tymczasem opłaty dla odbiorców indywidualnych nie były zmieniane od 2013 roku - dodał burmistrz.

Sandomierz. Sesja Rady Miasta. Na zdjęciu (od lewej): burmistrz Marcin Marzen i zastępca burmistrza Paweł Niedźwiedź27.02.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Prezes PGKiM Piotr Sołtyk przedstawił na sesji analizy finansowe potwierdzające słowa burmistrza. Dodał, że stawki były niedoszacowane już w 2013 roku. Wówczas strata firmy wyniosła ponad 1 mln 300 tysięcy złotych, a na koniec ubiegłego roku sięgnęła półtora miliona złotych.

Radny Andrzej Lebida stwierdził przed głosowaniem, że wzrost opłat jest zdecydowanie za wysoki. Podwyższenie stawki z 7 do 13 złotych to skok o prawie 85 procent, podczas gdy inflacja wynosi około 2,5 procent rocznie. Zdaniem radnego nie można wprowadzać takich obciążeń finansowych dla mieszkańców.

- PGKiM, które zbiera szkło, papier i inne odpady sprzedaje te surowce i też ma jakiś zysk z tego tytułu. Nie można robić ze śmieci interesu la miasta - dodał radny.

Ostatecznie, za przyjęciem uchwały było 13 radnych, przeciw 2, a jeden wstrzymał się od głosu, a dwóch w ogóle nie wzięło udział w głosowaniu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz wywóz śmieci Marcin Marzec
other news

Podobne wiadomości

Miłosne lampiony w Sandomierzu

Miłosne lampiony w Sandomierzu

„Piękno tkwi w każdym z nas” na scenie Domu Katolickiego w Sandomierzu

„Piękno tkwi w każdym z nas” na scenie Domu Katolickiego w Sandomierzu

Bezpłatne badania w Sandomierzu

Bezpłatne badania w Sandomierzu

Znane polskie kolędy zabrzmiały w Sandomierzu

Znane polskie kolędy zabrzmiały w Sandomierzu