Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV również dla chłopców?

Czy Kielce będą finansowały program szczepień chłopców przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego? Interpelację w tej sprawie złożyła do prezydenta miasta kielecka radna, Anna Kibortt. Miasto realizuje program szczepień przeciwko wirusowi HPV od 2012 roku, ale jest on przeznaczony tylko dla dziewcząt. Dziewczynki w wieku 12 i 13 lat, dostają szczepionkę w trzech dawkach. Zainteresowanie tą formą profilaktyki jest 100-procentowe.

Autor: Iwona Murawska

26.02.2019 13:26

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak mówi radna Anna Kibortt, mężczyźni są nosicielami wirusa HPV i też chorują na raka jamy ustnej, przełyku, prącia oraz odbytu. Są to nowotwory, w których wirus brodawczaka ludzkiego jest czynnikiem inicjującym.

- Zaledwie kilka procent mężczyzn choruje na raka wywołanego przez wirusa brodawczaka ludzkiego, ale około 80% mężczyzn będzie nosicielami wirusa HPV i może zarażać kobiety. Dlatego złożyłam interpelację, bo wierzę, że wszyscy chcemy działać profilaktycznie dla mieszkańców Kielc – dodaje. 

Zastępca prezydenta, Marcin Różycki twierdzi, że jeżeli kieleccy radni będą za finansowaniem szczepień dla chłopców, program prawdopodobnie zostanie wprowadzony w życie, ale dopiero od przyszłego roku.

- Napisanie programu profilaktycznego szczepień przeciw wirusowi brodawczaka zajmie kilka miesięcy. Musi on jeszcze być zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Dlatego myślę, że szczepionek nie uda się wdrożyć w tym roku. Wcześniej będziemy musieli zagwarantować w budżecie miasta pieniądze na ten cel – wyjaśnia Marcin Różycki.

Kielce są liderem w Polsce pod względem realizacji programów profilaktycznych. Miasto finansuje szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom, meningokokom i ospie wietrznej, dla dziewczynek 12- i 13- letnich przeciw wirusowi HPV, a dla seniorów przeciw grypie.

Powszechne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 - 13 lat są już realizowane w Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Chorwacji, Serbii, Finlandii, Niemczech oraz Norwegii. Od 2019 roku powszechne szczepienia dla dziewcząt i chłopców będą realizowane również w Wielkiej Brytanii. Poza Europą szczepienia wszystkich zdrowych nastolatków są również wykonywane w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Australii.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepienie HPV RK Kielce Marcin Różycki Anna Kibortt
other news

Podobne wiadomości

Darmowe szczepienia dla kielczan będą kontynuowane

Darmowe szczepienia dla kielczan będą kontynuowane

Kielce przestaną finansować szczepienia przeciw meningokokom?

Kielce przestaną finansować szczepienia przeciw meningokokom?

Nie ma chętnych na darmowe szczepienia?

Nie ma chętnych na darmowe szczepienia?

Szczepienia to największe osiągnięcie medycyny

Szczepienia to największe osiągnięcie medycyny