Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pierwsi dawcy szpiku już po rejestracji w bazie

W Bielinach można dziś zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Akcję w Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich organizuje Fundacja DKMS.

Autor: Karol Żak

24.02.2019 07:37 / Aktualizacja 24.02.2019 11:56

image Rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku zorganizowana przez fundację DKMS Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Jak informuje wolontariusz Kamil Koubuc wpis do bazy nic nie kosztuje. Polega jedynie na: wstępnym wywiadzie, który przeprowadza wolontariusz, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka. Cały proces zajmuje ok. 10 minut.

Jak dodaje, pomysł organizacji punktu rejestracji pojawił się, kiedy okazało się, że jedna z mieszkanek gminy Bieliny jest chora na nowotwór krwi. - Postanowiliśmy przygotować taką akcję z dedykacją dla niej. W międzyczasie okazało się, że dawca się znalazł, więc jest ona w trakcie leczenia. Pomyśleliśmy jednak, że i tak zorganizujemy tę akcję, ponieważ możemy pomóc wielu osobom - zaznaczył.

Do bazy potencjalnych dawców szpiku postanowiła zarejestrować się m.in. Zuzanna Skuza. - Już dawno chciałam się wpisać do bazy, ale zawsze było mało czasu. Ostatnio jednak zachorowała córka znajomych, więc to mnie przekonało, żeby to zrobić, dlatego przyjechaliśmy z mężem. Fajnie, że taka akcja została zorganizowana u nas w gminie w niedzielę, bo nie każdy ma czas, żeby w tygodniu jechać do Kielc - mówi.

Rejestracja w Bielinach potrwa dziś do godziny 14.00. Dawcą szpiku może zostać każda, zdrowa, czyli nieobciążona chorobami genetycznymi i przewlekłymi, osoba w wieku 18-50 lat.

Galeria zdjęć Bieliny. Rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku (24.02.2019) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpik Bieliny RK Kielce Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich Fundacja DKMS
other news

Podobne wiadomości

Kielecki ośrodek dawców szpiku zachęca do rejestracji

Kielecki ośrodek dawców szpiku zachęca do rejestracji

Jędrzejowianie chętnie rejestrowali się w bazie dawców szpiku

Jędrzejowianie chętnie rejestrowali się w bazie dawców szpiku

Kolejni dawcy w bazie DKMS

Kolejni dawcy w bazie DKMS

Dawcy szpiku kostnego poszukiwani. Zarejestruj się

Dawcy szpiku kostnego poszukiwani. Zarejestruj się