Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wicepremier Beata Szydło "jedynką" do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim

Wicepremier Beata Szydło będzie mieć pierwsze miejsce na liście PiS do Parlamentu Europejskiego w okręgu małopolsko- świętokrzyskim. "Jedynką" w Warszawie będzie europoseł Jacek Saryusz-Wolski, z drugiego miejsca wystartuje europoseł Ryszard Czarnecki. Takie są ustalenia obradującego dziś Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: Ewa Golińska , Michał Kita

19.02.2019 19:45 / Aktualizacja 19.02.2019 20:26

image Wicepremier Beata Szydło Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pierwsze miejsce na liście na Mazowszu zajmie wicemarszałek Senatu Adam Bielan, a w okręgu łódzkim były szef MSZ Witold Waszczykowski. Minister edukacji Anna Zalewska ma pierwsze miejsce w okręgu dolnośląsko-opolskim. "Jedynką" w zachodniopomorskim będzie szef MSWiA Joachim Brudziński.

Decyzje Komitetu Politycznego PiS pozytywnie oceniają parlamentarzyści ugrupowania z regionu świętokrzyskiego. Zdaniem posła Dominika Tarczyńskiego - osoby, które zostały dziś zatwierdzone jako "jedynki” i "dwójki" do Parlamentu Europejskiego, to świetni liderzy.

- Nasza lista małopolsko-świętokrzyska będzie najsilniejszą, jaka do tej pory w historii wyborów europejskich się pojawiła. To będzie absolutnie zgrana drużyna, posiadająca liderów, którzy znają się na polityce europejskiej i światowej. Jestem dumny, że mogę być przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości w tym czasie, kiedy zmienia się oblicze Europy. Trzeba wziąć udział w tych wyborach, dla Polski - dodał poseł.

Dominik Tarczyński zaznaczył, że listę z pewnością uzupełnią także przedstawiciele województwa świętokrzyskiego, jednak na komentarze w tej sprawie trzeba będzie poczekać do czasu ogłoszenia pełnych list w majowych wyborach.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że pierwsze miejsce na liście w okręgu małopolsko-świętokrzyskim dla Beaty Szydło, to najlepsza z możliwych decyzji. Jak zaznacza, wicepremier rządu niejednokrotnie pokazała, że na arenie międzynarodowej jest niezwykle sprawnym politykiem, skutecznie zabiegającym o polskie interesy.

- Beata Szydło jest także wielkim przyjacielem Świętokrzyskiego, za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Z całą pewnością nadchodząca kampania w naszym okręgu będzie zwycięska, ponieważ pani premier jest dobrym liderem listy, który pociągnie za sobą innych kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodaje.

Poseł Michał Cieślak, szef Porozumienia w województwie świętokrzyskim, wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy podkreśla, że kandydatury wicepremier Beaty Szydło i europosła Ryszarda Legutko na liderów list w okręgu małopolsko-świętokrzyskim nie są zaskoczeniem.

- Kandydatura pani premier Beaty Szydło z naszego okręgu jest strzałem w dziesiątkę. To osoba o ogromnym doświadczeniu politycznym, a przede wszystkim dużych zasługach w kontekście całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Z kolei profesor Ryszard Legutko, obecny eurodeputowany również jest osobą znaną, w bardzo wyrazisty sposób podejmującą sprawę polską na forum Parlamentu Europejskiego - zaznacza poseł.

Do tej pory wiadomo, że miejsce na liście otrzyma Michał Cieślak (prawdopodobnie siódme) i osoba z Solidarnej Polski (miejsce trzecie). Według niepotwierdzonych informacji może to być Patryk Jaki, ale niewykluczone, że będzie to Jacek Włosowicz. Z naszego województwa przymierzany jest również Dominik Tarczyński. Pierwsze miejsce na liście PiS na Pomorzu zajmie europosłanka Anna Fotyga. W lubelskim "jedynką" będzie Elżbieta Kruk. 

W siedzibie PiS w Warszawie odbyło się spotkanie około trzydziestu najważniejszych polityków partii rządzącej. Wśród nich byli między innymi: prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i marszałek senatu Stanisław Karczewski.

Ministrowie, posłowie i senatorowie dyskutowali o listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 26 maja. Wybierać będziemy 52 europosłów w 13 okręgach.Lista "jedynek" i "dwójek" PiS 

Okręg numer 1 - Pomorze

1. Anna Fotyga

2. Jarosław Sellin

Okręg numer 2 - Kujawsko-Pomorskie

1. Kosma Złotowski

2. Tomasz Latos

Okręg numer 3 - Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie

1. Karol Karski

2. Krzysztof Jurgiel

Okręg numer 4 - Warszawa

1.Jacek Saryusz-Wolski

2. Ryszard Czarnecki

Okręg numer 5 - Mazowsze

1. Adam Bielan

2. Maria Koc

Okręg numer 6 - Łódź

1. Witold Waszczykowski

2. Joanna Kopcińska

Okręg numer 7 - Wielkopolska

1. Zdzisław Krasnodębski

2. Andżelika Możdżanowska

Okręg numer 8 - Lubelskie

1. Elżbieta Kruk

2. Beata Mazurek

Okręg numer 9 - Podkarpackie

1. Tomasz Poręba

2. Bogdan Rzońca

Okręg numer 10 - Małopolska - Świętokrzyskie

1. Beata Szydło

2. Ryszard Legutko

Okręg numer 11 - Śląsk

1. Jadwiga Wiśniewska

2. Grzegorz Tobiszowski

Okręg numer 12 - Dolnośląskie - Opole

1. Anna Zalewska

2. Beata Kempa

Okręg numer 13 - Zachodniopomorskie - Lubuskie

1. Joachim Brudziński

2. Czesław Hoc


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Beata Szydło wybory parlamentarne RK Kielce Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
other news

Podobne wiadomości

Charytatywny bal w Skarżysku. Można było zdobyć m.in. broszkę wicepremier Szydło

Charytatywny bal w Skarżysku. Można było zdobyć m.in. broszkę wicepremier Szydło

PO liczy na dobry wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego

PO liczy na dobry wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Beata Szydło: drużyno PiS, do boju!

Beata Szydło: drużyno PiS, do boju!

Beata Szydło: Anna Michalska gwarantem rozwoju gminy Górno

Beata Szydło: Anna Michalska gwarantem rozwoju gminy Górno