Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szkoły fatalnie uczą matematyki - tak wynika z danych NIK

Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa? Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli poziom nauczania tego przedmiotu w szkołach ponadgimnazjalnych jest tak niski, że można rozważyć zawieszenie na jakiś czas egzaminu. NIK opublikowała właśnie raport dotyczący kształcenia matematyki w liceach i technikach.

Autor: Daniel Lenart

19.02.2019 15:46

image   Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Z badania wynika, że aż 46 procent uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończy je z oceną dopuszczającą, czyli dwóją na świadectwie. Według NIK nauczyciele prowadzą lekcje sztampowo, skupiając się tylko na rozwiązywaniu zadań. Co gorsze, klasy są zbyt liczne, a wszyscy uczniowie niezależnie od umiejętności matematycznych wrzucani są do tego samego „worka”, zamiast pracować w grupach dostosowanych do swoich możliwości.

Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty zgadza się, że wyniki egzaminów maturalnych z matematyki nie są powodem do zadowolenia. W ubiegłym roku matury z tego przedmiotu nie zdało 16 procent uczniów. Jednak zdaniem wicekurator obowiązkowa matura z matematyki powinna zostać utrzymana, bowiem dzięki przygotowywaniu się do niej uczniowie rozwijają umiejętności logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Konieczne jest jednak uatrakcyjnienie lekcji.

- By te wyniki były na poziomie, który zadowoli uczniów trzeba zacząć od podstaw. Już nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej powinni potrafić zainteresować dzieci tym przedmiotem. Dzięki temu łatwiej będzie rozwijać umiejętności ważne w przyszłości - tłumaczy Katarzyna Nowacka.

Obowiązkowy egzamin utrzymałaby także Barbara Dziedzic, dyrektor Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Jej zdaniem nie można każdej szkole ponadgimnazjalnej zarzucać, że źle uczy, bowiem jest to nieprawda. Ale przyznaje, że w niektórych placówkach przydałoby się zmienić formułę przekazywania wiedzy.

- Na pewno trzeba uczniów zaciekawić matematyką, sprawić by widzieli możliwości jej praktycznego zastosowania. Szkolenia, które proponujemy nauczycielom skupiają się między innymi na ciekawych sposobach, które uatrakcyjniają lekcje matematyki - mówi Barbara Dziedzic.

Najwyższa Izba Kontroli nie widzi potrzeby utrzymywania obowiązkowej matury z matematyki. Jak podkreśla, analiza wykazuje, że konieczność zdawania tego przedmiotu nie przekłada się na innowacyjność gospodarki.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

matura NIK matematyka RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Próbna matura już po raz dziesiąty. Przygotuje do prawdziwego egzaminu

Próbna matura już po raz dziesiąty. Przygotuje do prawdziwego egzaminu

Matura poprawkowa łatwiejsza niż majowa?

Matura poprawkowa łatwiejsza niż majowa?

Najłatwiejsza matura? Angielski [ARKUSZ]

Najłatwiejsza matura? Angielski [ARKUSZ]

Pokolenie M. Matura z angielskiego

Pokolenie M. Matura z angielskiego