Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowoczesny sprzęt dla świętokrzyskich strażaków

Piętnaście samochodów ratowniczo-gaśniczych, dwanaście łodzi i pojazd ratownictwa technicznego z żurawiem. To tylko część sprzętu, który został zakupiony dla straży pożarnych z województwa świętokrzyskiego. Dziś został przekazany do wszystkich państwowych i ochotniczych jednostek. Łącznie na ten cel przeznaczono ponad 21 milionów złotych. Pieniądze pochodzą m.in. z dotacji samorządowych i rządowych, środków własnych oraz funduszy unijnych.

Autor: Monika Miller

19.02.2019 13:59

image 19.02.2019 Kielce. Przekazanie nowego sprzętu strażaków Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Starszy brygadier Robert Sabat, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej podkreśla, że funkcjonariuszom potrzebny jest nowoczesny sprzęt, spełniający najwyższe standardy.

- Narzędzia, którymi dysponujemy muszą być najwyższej jakości, ponieważ służą ratowaniu ludzkiego życia - podkreśla Robert Sabat.

Do strażaków ze Starachowic trafiła łódź ratownicza. Starszy kapitan Mariusz Nowak, dowódca miejscowej jednostki PSP informuje, że pomimo iż na wyposażeniu jest już kilka podobnych łodzi, to ta jest najnowocześniejsza.

- Jest lekka więc myślę, że dobrze będzie się nią manewrowało - mówi.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości wyraził wdzięczność strażakom, którzy służą społeczeństwu.

- Nie ma nic piękniejszego niż służyć ludziom, którzy potrzebują pomocy. Strażacy w tym zakresie stają na wysokości zadania - dodaje parlamentarzysta.

Senator PiS Krzysztof Słoń przypomniał, że ochotnicze straże pożarne pojawiały się w regionie już w okresie zaborów.

- Wówczas gromadziły osoby, które upatrywały w tym działaniu swoją misję. Tak się też dzieje dzisiaj. Etos strażaka jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ten zawód jest bardzo dobrze oceniany w społeczeństwie - podkreśla senator Krzysztof Słoń.

Senator PiS Jarosław Rusiecki przypomniał, że zakup sprzętu był możliwy m.in. dzięki realizacji rządowego programu modernizacji służb mundurowych.

- Kwestie związane z bezpieczeństwem Polaków są dla nas priorytetowe. Dobrze wyszkolona i opłacona kadra, która dysponuje nowoczesnym sprzętem może nam w tym pomóc - podkreślił parlamentarzysta.

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dodał, że strażacy zawsze mogą liczyć także na pomoc samorządów.

- Może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że uchwały podejmowane przez sejmik lub rady gmin, dotyczące przekazania pieniędzy na zakup sprzętu dla strażaków, nigdy nie wzbudzają kontrowersji i są przyjmowane jednogłośnie - powiedział Andrzej Pruś.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek twierdzi, że bez odpowiednich pojazdów i wyposażenia funkcjonariusze byliby mniej skuteczni, a ich sama praca byłaby utrudniona, dlatego ważne jest, aby dysponowali nowoczesnym sprzętem.

W ubiegłym roku wyremontowano także 160 strażnic jednostek OSP oraz rozpoczęto budowę jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Kielcach.

Galeria zdjęć Kielce. Przekazanie nowego sprzętu strażaków (19.02.2019) [Zdjęcia: 25]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Krzysztof Słoń Straż Pożarna OSP Jarosław Rusiecki Agata Wojtyszek RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyscy strażacy z nowoczesnym sprzętem

Świętokrzyscy strażacy z nowoczesnym sprzętem

Ostrowieccy strażacy podsumowali 2018 rok

Ostrowieccy strażacy podsumowali 2018 rok

Strażacy-ochotnicy ćwiczyli na lodzie

Strażacy-ochotnicy ćwiczyli na lodzie

Strażacy ze Stodół mają nowy sprzęt

Strażacy ze Stodół mają nowy sprzęt