Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Kielcach specjaliści będą przeszczepiać nerki

Pierwszy w regionie ośrodek transplantacji nerek powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na Czarnowie, lecznica jest już na etapie końcowym przygotowania stosownych dokumentów i w marcu zamierza je wysłać do Ministerstwa Zdrowia.

Autor: Iwona Murawska

15.02.2019 14:46

image 15.11.2018 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Resort musi wydać nam formalną zgodę na rozpoczęcie programu transplantacyjnego – wyjaśnia Stanisław Głuszek. 

Jak dodaje, na potrzeby ośrodka, szpital zgromadził już wymaganą kadrę lekarską, tj. dwóch lekarzy transplantologów, a trzeci lekarz jest w trakcie specjalizacji z transplantologii. Anna Mazur–Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie przypomina, że w od listopada ubiegłego roku działa tam pierwsza w regionie poradnia transplantacyjna, która opiekuje się już 14 osobami po przeszczepie nerki.

- Pacjenci mogą tam regularnie sprawdzać stan zdrowia. W pierwszym roku po zabiegu kontrole u takich osób są wymagane raz w miesiącu, później raz na trzy miesiące. U tych pacjentów wykonywane są m.in. badania laboratoryjne, które monitorują funkcję nerki – wyjaśnia Anna Mazur–Kałuża.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach podpisał już wstępne porozumienie o współpracy dotyczącej wykonywania niektórych badań ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Ośrodek transplantacyjny powstanie prawdopodobnie już pod koniec tego roku. Teraz pacjenci, którzy wymagają przeszczepu nerek, muszą jeździć do innych klinik w Lublinie, Łodzi, Krakowie lub Warszawy. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony nerki RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Powstała poradnia dla pacjentów po przeszczepie nerki

Powstała poradnia dla pacjentów po przeszczepie nerki

Mózg, nerki i serce atrakcją dla licealistów

Mózg, nerki i serce atrakcją dla licealistów

Gdy chorują nerki, choruje cały organizm

Gdy chorują nerki, choruje cały organizm