Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Kielcach powstał silnik przyszłości

Miano polskiego produktu przyszłości zyskał tworzony w Kielcach energooszczędny silnik elektryczny. Opracował go profesor Zbigniew Goryca z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. Naukowiec z Kielc został doceniony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Autor: Daniel Lenart

14.02.2019 14:08

image Profesor Zbigniew Goryca z Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej został doceniony za opracowany szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika Fot. Kamil Dziewit / Politechnika Świętokrzyska

Silnik profesora Zbigniewa Gorycy jest bezszczotkowy z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Jak mówi jego twórca, małe silniki indukcyjne mają sprawność 50-60 procent, tymczasem urządzenia opracowane przez niego dysponują przynajmniej 80-procentową sprawnością i można je stosować praktycznie wszędzie.

- Opłaca się je stosować tam, gdzie silniki pracują długo. Na przykład w pompach, wentylatorach, układach klimatyzacji. Mogą pracować w szczególnie trudnych warunkach, na przykład w komorach ciepłowniczych, czy statkach – tłumaczy naukowiec Politechniki Świętokrzyskiej.

Silniki są bardzo bezpieczne, dzięki czemu mogą być stosowane w miejscach, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem, ponieważ nie powodują iskrzenia.

Tegoroczne wyróżnienie w konkursie na Polski Produkt Przyszłości jest trzecim z rzędu, zdobytym przez profesora Zbigniewa Gorycę. Pierwsze otrzymał w 2016 roku za energooszczędny wentylator mający zastosowanie na przykład w piecach.

- Drugim wyróżnieniem w 2017 roku był hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej. Urządzenie mogło być stosowane na niewielkich ciekach wodnych. Wystarczy przepływ 75 litrów na sekundę, czyli taki jaki jest w małej rzeczce. I taki hydrogenerator przy niewielkim spiętrzeniu dawał ponad kilowat mocy – mówi profesor.

Takie generatory można umieszczać na prawie każdej rzece, dzięki czemu ich użytkownicy wytwarzają energię w sposób niegroźny dla środowiska.

Profesor Zbigniew Goryca współpracuje już z dwiema firmami, które produkują opracowane przez niego silniki, podobne do tych wyróżnionych w tym roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Politechnika Świętokrzyska RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Powiększyła się kadra profesorska Politechniki Świętokrzyskiej

Powiększyła się kadra profesorska Politechniki Świętokrzyskiej

Nowa oferta politechniki. Pomaga firma gigant

Nowa oferta politechniki. Pomaga firma gigant

Duży sukces studenta z Politechniki Świętokrzyskiej

Duży sukces studenta z Politechniki Świętokrzyskiej

Rakietowe plany Politechniki Świętokrzyskiej

Rakietowe plany Politechniki Świętokrzyskiej