Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Proces byłego dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Unijne dofinansowanie do zwrotu?

Biegły z dziedziny funduszy unijnych zeznawał podczas kolejnej rozprawy Janusza K., byłego dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej. Jest on oskarżony o dokonanie 4 przestępstw, związanych m.in. z przekroczeniem uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej oraz utrudnianiem rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego przez muzeum.

Autor: Monika Miller

14.02.2019 13:38

image 14.02.2019 Kielce. Sąd Okręgowy. Kolejna rozprawa Janusza K., byłego dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Biegły wyjaśniał, czy i na jakiej zasadzie trzeba będzie zwrócić dofinansowanie unijne na prace przeprowadzone w skansenie w Tokarni, w czasie gdy oskarżony zarządzał placówką.

- Jeżeli okaże się, że oferta złożona przez przedsiębiorcę została podmieniona, w moim przekonaniu mamy do czynienia z nieuzasadnionym uprzywilejowaniem tego oferenta. To może skutkować korektą finansową i narażeniem budżetu unijnego na straty - powiedział biegły.

Ewentualną winę oskarżonych stwierdzi w prawomocnym wyroku sąd. Potencjalna strata, spowodowana działaniami oskarżonych może wynieść 848 tysięcy złotych. Będzie ją musiało pokryć muzeum lub urząd marszałkowski.

W tej samej sprawie prokuratura oskarżyła kieleckiego biznesmena Andrzeja K., któremu stawiane są dwa zarzuty, związane głównie z przetargiem z 2014 roku, który według prokuratury Andrzej K. wygrał, ponieważ umożliwiono mu zamianę niekorzystnej oferty i złożenie innej. Chodziło o organizację miejsca spotkań dla uczestników szkoleń w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Inne zarzuty dotyczą m.in. sprzedaży po zaniżonej cenie granitowej kostki brukowej. W sumie według śledczych wartość szkody, której dopuścili się oskarżeni, przekracza milion złotych. Na poczet przyszłych kar oraz naprawienia szkody, prokurator zabezpieczył mienie w wysokości 1 miliona 300 tysięcy złotych. Janusz K. nie przyznaje się do winy. Grozi mu kara do 10 lat, natomiast Andrzejowi K. do 3 lat pozbawienia wolności. Kolejna rozprawa w tym procesie odbędzie się 28 marca.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Muzeum Wsi Kieleckiej RK Kielce Park Etnograficzny
other news

Podobne wiadomości

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej ponownie przed sądem

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej ponownie przed sądem

Postępowanie w sprawie nieprawidłowości w Muzeum Wsi Kieleckiej umorzone

Postępowanie w sprawie nieprawidłowości w Muzeum Wsi Kieleckiej umorzone

Śledczy ponownie w Muzeum Wsi Kieleckiej

Śledczy ponownie w Muzeum Wsi Kieleckiej

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej stanie przed sądem

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej stanie przed sądem