Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Biorą "L4" i jadą na wakacje. ZUS alarmuje i ostrzega

ZUS cofnął co dziesiąte zwolnienie lekarskie. W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim przeprowadzono prawie 8 tysięcy kontroli pacjentów, których skutkiem było zabranie uprawnień chorobowych dla 775 osób.

Autor: Iwona Murawska

12.02.2019 13:42

image   Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego oddziału ZUS, z danych statystycznych wynika, że tendencja nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień wzrasta. W 2016 roku instytucja skontrolowała ponad 10 tysięcy osób. W przypadku 460 osób cofnięto prawo do zasiłku chorobowego.

- Z ubiegłorocznych inspekcji wynika, że co 10 osoba zamiast leczyć się remontowała mieszkanie, podejmowała zatrudnienie lub wyjeżdżała na wypoczynek - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Zdarzają się sytuacje, że osoba, która formalnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, w tym samym czasie, jest na wakacjach i na portalach społecznościowych zamieszcza zdjęcia ze swojego wypoczynku. To ewidentny dowód dla inspektorów.

Lekarzowi, który wystawił lewe zwolnienie grozi czasowe odebranie uprawnień do wystawiania tego dokumentu. W ostatnich dwóch latach na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowano dwa takie przypadki.

Oprócz tego pacjenci przebywający na dłuższych zwolnieniach byli wzywani do orzeczników ZUS celem potwierdzenia istnienia choroby i sposobu leczenia. Efektem tych wizyt było zakwestionowanie około 5 procent zwolnień. 715 osób symulowało chorobę, albo jej leczenie nie wymagało absencji w pracy.

W sumie w ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim wystawiono 530 tysięcy zwolnień. Rok wcześniej było ich 753 tysiące.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lekarz zwolnienia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

E-zwolnienia nie stanowią problemu dla lekarzy

E-zwolnienia nie stanowią problemu dla lekarzy

„Biała sobota” w ZUS. Żeby e-zwolnienia nie były

„Biała sobota” w ZUS. Żeby e-zwolnienia nie były "czarną magią"

Lekarze wciąż wolą papierowe L4 niż e-zwolnienia

Lekarze wciąż wolą papierowe L4 niż e-zwolnienia

Zwolnienia lekarskie online. Rozpoczęły się szkolenia

Zwolnienia lekarskie online. Rozpoczęły się szkolenia