Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zrozumieć ucznia i potrafić mu pomóc

Cyberprzemoc, zagrożenia w sieci, ale też doradztwo zawodowe w szkole, to tylko niektóre tematy, poruszane podczas dzisiejszej konferencji, zorganizowanej przez Miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach. O wyzwaniach, które stoją przed młodymi ludźmi, ale też ich rodzicami i nauczycielami rozmawiali pedagodzy, psycholodzy, doradcy zawodowi i dyrektorzy szkół, którzy odwiedzili Wojewódzki Dom Kultury.

Autor: Daniel Lenart

11.02.2019 20:46

image Konferencja zorganizowana przez Miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach w WDK Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Jak mówi Marzena Tranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach, obecnie w tak zwanych szkołach masowych kształci się coraz więcej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego konieczna jest współpraca nauczycieli ze specjalistami z poradni.

- Dzieci z orzeczeniami przybywa w szkołach, u mnie również. Są to orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz o potrzebie nauczania indywidualnego. Takich dzieci mam w szkole około 30. Ale znacznie więcej jest dzieci z opiniami stwierdzającymi dysleksję, dysgrafię czy dyskalkulię - informuje Marzena Tranowska.

Konferencja nawiązywała do setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości, dlatego mówiono o tym, jak szkolnictwo wyglądało w przeszłości. Drugim ważnym jubileuszem jest 60-lecie poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego w naszym województwie. Anna Hajdukiewicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach tłumaczy, że szybki rozwój tak zwanych neuronauk sprawia, że dziś zupełnie inaczej patrzymy na pewne zaburzenia uczniów niż kiedyś. Do tego dochodzą nowe zjawiska, jak spędzanie czasu w Internecie i związana z tym między innymi cyberprzemoc. Jej zdaniem - nauczyciele przy wsparciu specjalistów z poradni są w stanie poradzić sobie z tymi wyzwaniami

- Jest to dosyć poważny problem, zwłaszcza jeżeli chodzi o agresję w sieci. Czy nauczyciel sam sobie potrafi z takimi przypadkami poradzić? Myślę, że nie jest to łatwe, dlatego jesteśmy my. Dzięki współpracy łatwiej jest sytuacje związane z bezpieczeństwem w Internecie rozwiązywać - mówi Anna Hajdukiewicz.

Jak dodaje, współpraca i dzielenie się wiedzą, czemu służyła dzisiejsza konferencja ma sprawić, że pracownicy oświaty łatwiej zidentyfikują na przykład ofiarę sieciowej agresji i będą potrafili ją wesprzeć. A dzięki temu będzie można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, np. prób samobójczych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

cyberprzemoc samobójstwo Psychologia Miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach RK Kielce Wojewódzki Dom Kultury
other news

Podobne wiadomości

Psychologia i finanse. Praktyczny konkurs dla licealistów

Psychologia i finanse. Praktyczny konkurs dla licealistów

Cyberprzemoc to realne zagrożenie

Cyberprzemoc to realne zagrożenie

Darmowa pomoc prawna i psychologiczna

Darmowa pomoc prawna i psychologiczna