Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Stulejki i niezstąpione jądro, to najczęstsze dolegliwości u małych chłopców

Stulejki i niezstąpione jądro, to częsta dolegliwość u małych chłopców. Czym się te choroby charakteryzują i jak się je leczy? O tym rozmawialiśmy z dr n. med. Piotrem Stępniem, specjalistą urologii dziecięcej, specjalistą chirurgii dziecięcej, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie urologii dziecięcej.

Autor: Iwona Murawska

11.02.2019 15:22

image Dr n. med. Piotr Stępień - urolog dziecięcy Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Panie doktorze, co to jest stulejka?

Panowie rodzą się z fizjologiczną stulejką. Stulejka jest zwężeniem otworu napletka, co w konsekwencji uniemożliwia odsłonięcie żołędzia członka. Każde działanie, które ma za zadanie wyzwolić z tego worka napletkowego żołądź powoduje rozrywanie tego worka. W konsekwencji prowadzi to do pękania, do blizn i tworzenia prawdziwej pozapalnej stulejki.  

Tak, jak mówiłem, pamiętajmy, że chłopcy rodzą się z fizjologiczną stulejką, która kiedyś się kończy. U niektórych dzieci to trwa do 3, nawet do 3,5 roku życia. Stąd apel do moich kolegów i rodziców – pielęgnacja napletka tak, ale nie rozrywanie tego worka napletkowego.

Stulejka powoduje, że dziecko z trudnością, na raty oddaje mocz. Czasami napletek może być zaczerwieniony.

- Jak pielęgnować stulejkę?

Wystarczy rozsunąć płatki worka napletkowego na tyle, by uwidocznić ujście zewnętrzne cewki moczowej i to wystarczy w pielęgnacji.

- Do czego może doprowadzić nieleczona stulejka?

U chłopców powyżej tego 3 roku życia i starszych może prowadzić do zakażenia dróg moczowych, zalegania moczu w pęcherzu. Stulejkę natomiast można leczyć tylko niestety operacyjnie. Pozapalne, bliznowate stulejki oddajemy w ręce urologa dziecięcego albo chirurga dziecięcego. Pamiętajmy, że stulejka może też powracać.

- Drugą częstą przypadłością u chłopców jest niezstąpione jądro, inaczej zwane wnętrostwem.

Rzeczywiście, to jedna z najczęstszych wad układu moczowo – płciowego. Każdy noworodek płci męskiej powinien mieć oba jądra w mosznie. Niestety nie zawsze tak się dzieje. O wnętrostwie mówimy wówczas, gdy po którejś ze stron albo obu nie ma jądra. U ciąż niedonoszonych o niezstąpionym jąder mówimy nawet u 30% porodów.

- Jakie są przyczyny wnętrostwa?

Jedną z głównych jest przepuklina towarzysząca temu schorzeniu. Az 70%, a niektórzy mówią że nawet ponad 70% niezstąpionych jąder jest wynikiem tego, że worek przepuklinowy, który bezpośrednio zrośnięty jest z jądrem, wciąga go do kanału pachwinowego, do jamy brzusznej. Nie operując tej przepukliny, jądro nigdy samo nie zejdzie do worka mosznowego.  

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lekarz Czas dla zdrowia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

W ŚCO namawiają kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie

W ŚCO namawiają kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie

Jakub Szymański: zdrowie już jest, czekam na formę sportową

Jakub Szymański: zdrowie już jest, czekam na formę sportową

Górnicy będą się modlić o zdrowie i powodzenie

Górnicy będą się modlić o zdrowie i powodzenie

Seniorzy integrowali się i zadbali o zdrowie

Seniorzy integrowali się i zadbali o zdrowie