Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Po przejściu choroby nowotworowej i związanej z tym operacji u pacjentów może dochodzić do obrzęku limfatycznego. Czym jest i jak się go leczy, mówiliśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem audycji była dr n.med. Anna Opuchlik - kierownik Zakładu Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Magdalena Sitek

06.02.2019 13:09

image Dr Anna Opuchlik z Zakładu Rehabilitacji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Czym jest obrzęk limfatyczny?

To nadmierne nagromadzenie płynu bogato białkowego w przestrzeni śródmiąższowej (międzykomórkowej) pod skórą, będące najczęściej następstwem uszkodzenia mechanicznego układu chłonnego (np. po zabiegu limfadenektomii). Przyczyną są też czynniki dynamiczne i mieszane. Jest chorobą o charakterze przewlekłym.

Co może wywołać to schorzenie?

OL jest późnym następstwem leczenia onkologicznego lub zaniedbaniem wynikającym z nieprzystąpienia do tego leczenia.

Do czynników ryzyka należą:

W jaki sposób można zapobiec pojawieniu się obrzęków limfatycznych?

Do tej pory w Polsce nie został wprowadzony żaden program profilaktyczny. Wzorem innych krajów w ŚCO wprowadziliśmy pewien schemat postępowania względem pacjentów z grup ryzyka, ale nie zawsze jest on przestrzegany przez samych pacjentów, jak i personel medyczny. Brak też nadzoru nad realizacją tych działań.

Na czym one polegają?

Jedyne co możemy zrobić u pacjenta z czynnikiem ryzyka - prosić go o przestrzeganie pewnych zasad. Zalecamy:

Bezpośrednio po leczeniu pacjenci starają się szybko powrócić do dawnej sprawności, więc wykonują ćwiczenia czy automasaż. Z powodu bólu blizny oszczędzają kończynę. Niestety w okresie późniejszym zapominają o tych zaleceniach, a właśnie wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że układ chłonny odmówi posłuszeństwa. Dlatego najwięcej pacjentów z obrzękami zgłasza się do zakładu rehabilitacji w 1rok-1,5 po zabiegu chirurgicznym. Najgorzej jest z noszeniem rękawów/ nogawic. Pacjenci otrzymują sprzeczne informacje – fizjoterapeuta zaleca ich noszenie, a lekarz nie widzi takiej potrzeby, więc nie potwierdza konieczności ich zakładania. A to właśnie kompresja jaką posiadają wyroby w I klasie ucisku, najlepiej chroni kończynę przed możliwością pojawienia się obrzęku limfatycznego.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia Warto wiedzieć