Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Grypa może wywołać bardzo poważne powikłania

Grypa jest chorobą, która bardzo często dotyka dzieci. Ta infekcja wirusowa rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Grypą najłatwiej zarazić się w dużych skupiskach ludzi, dlatego dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli są szczególnie narażone na tę chorobę.

Autor: Magdalena Sitek

05.02.2019 16:42

image 04.02.2019 Radio Kielce. Dr Maciej Szczukocki, pediatra Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O tym jakie objawy mogą wskazywać na grypę i  jak ją leczyć mówiliśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem programu był doktor Maciej Szczukocki specjalista pediatra z Kliniki Chorób Dziecięcych, oddziału Pulmonologiczno-Alergologicznego.

Panie doktorze czym grypa różni się od zwykłego przeziębienia?

Grypa jest o wiele poważniejszą jednostką chorobową przede wszystkim ze względu na bardzo poważne powikłania jakie może wywoływać. Jeśli chodzi o objawy to na pierwsze miejsce wysuwa się wysoka gorączka często sięgająca ponad 39 stopni. Dzieci mogą odczuwać także bóle mięśni i stawów. W przypadku grypy u najmłodszych zdarzają się dolegliwości podobne jak przy zatruciach: bóle brzucha, wymioty i biegunki. W tych przypadkach należy szczególnie uważać ,by nie doszło do odwodnienia organizmu co jest bardzo niebezpieczne.

Na czym polega leczenia?

Leczenie grypy u dzieci przebiega inaczej niż u dorosłych i wymaga podjęcia bardziej radykalnych środków. Dzieje się tak, ponieważ objawy i przebieg choroby są w ich przypadku dużo ostrzejsze. Niejednokrotnie leczenie grypy u dzieci wymaga pobytu w szpitalu.

Czy dziecko chore na grypę dostanie antybiotyk?

Nie grypę wywołują wirusy, z którymi antybiotyk sobie nie poradzi. Mogą zdarzyć się przypadki, że dziecko otrzyma antybiotyk ale tylko w przypadku dodatkowych powikłań takich jak choćby zapalenie ucha. Tu ważna uwaga, dziecku należy zawsze podawać antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza. Antybiotyk powinien być wybrany do końca.

Czy jest jeszcze czas, by zaszczepić dziecko przeciwko grypie?

Jeśli dziecko jest zdrowe to tak. Czas nabierania odporności wynosi 2 tygodnie. Najlepiej jednak szczepić dzieci przed rozpoczęciem sezonu.

Więcej o grypie u najmłodszych w rozmowie z doktorem Maciejem Szczukockim.

Część pierwsza:

Część druga:


icon-tag

Tagi do tego wpisu

grypa Czas dla zdrowia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Świńska grypa w ŚCO. Zaostrzono zakaz odwiedzin

Świńska grypa w ŚCO. Zaostrzono zakaz odwiedzin

Grypa atakuje. Dwie osoby zmarły w koneckim szpitalu

Grypa atakuje. Dwie osoby zmarły w koneckim szpitalu

Grypa atakuje. Lekarze przyjmują tysiące osób

Grypa atakuje. Lekarze przyjmują tysiące osób

Punkty Widzenia: czy jest skuteczna ochrona przed grypą?

Punkty Widzenia: czy jest skuteczna ochrona przed grypą?