Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Profesor Pasiarski: w leczeniu raka najważniejszy jest czas

- Jak najszybsze diagnozowanie chorego i rozpoczęcie leczenia - to priorytety pilotażu programu sieci onkologicznej, do którego dołączył region świętokrzyski - powiedział na naszej antenie profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Katarzyna Podraza

05.02.2019 09:46

image Marcin Pasiarski - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Chodzi przede wszystkim o to, aby pacjenci byli szybko poddawani terapii leczniczej, bo - jak zaznaczył gość Radia Kielce, w przypadku nowotworów, czas ma ogromne znaczenie. Pomogą w tym specjalnie powołani - lekarze koordynatorzy.

Pacjent będzie prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach, począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

- Chory, który trafia do jakiegokolwiek szpitala w regionie, będzie poddany szczegółowej diagnostyce, ale jednocześnie badania pacjenta nie będą ginęły gdzieś w przestrzeni wirtualnej, będzie zajmował się nimi koordynator, który skontroluje, na jakim etapie jest wykryta choroba, w jaki sposób przekazywane są informacje na temat jego stanu zdrowia. Lekarz koordynator będzie decydował, gdzie chory ma trafić, a więc będzie tę osobę od początku prowadził - mówi gość Radia Kielce. 

Jak podkreślił profesor Pasiarski, wykonane już badania nie będą wymagały powtarzania, ponieważ wykonają je te szpitale, które mają stosowne doświadczenie w prowadzeniu tej diagnostyki.

- Trzeba pamiętać o tym, że wykonanie badania histopatologicznego, czy badania TK musi być zrobione w ośrodku, który specjalizuje się w wykrywaniu chorób onkologicznych, ośrodek, który nie ma takiej praktyki, nie oznacza, że jest gorszy, ale w sytuacji rozpoznawania nowotworu lepiej jest, jeśli lekarz, który ogląda, czy to preparat histopatologiczny, czy wynik badania tomograficznego ma doświadczenie w diagnozowaniu raka - zaznaczył profesor Marcin Pasiarski.

Przypomnijmy, pilotaż obejmie chorych z grupy pięciu nowotworów złośliwych, czyli: raka piersi, jajnika, jelita grubego, prostaty i płuc. Na projekt, który potrwa przez 18 miesięcy, świętokrzyskie i dolnośląskie szpitale otrzymały w sumie 48 milionów złotych. Natomiast w tym roku lecznice z naszego regionu, które biorą udział w programie, otrzymają 9 milionów złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO onkologia pakiet onkologiczny poradnia onkologiczna onkolodzy RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii Marcin Pasiarski Krajowa Sieć Onkologiczna
other news

Podobne wiadomości

Podpisano kontrakt na pilotaż sieci onkologicznej

Podpisano kontrakt na pilotaż sieci onkologicznej

Jest porozumienie. Startuje pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

Jest porozumienie. Startuje pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej