Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Giemza, Dujszebajew i Nosan zwycięzcami plebiscytu sportowego

Maciej Giemza został najpopularniejszym sportowcem województwa świętokrzyskiego w 2018 roku. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018 odbyła się w Targach Kielce. Podium uzupełnili: Elia Soriano z Korony Kielce i Magda Więckowska z Korony Handball. Drużyną roku został wybrany bilardowy Nosan, a trenerem - Talant Dujszebajew z PGE Vive.

Autor: Karol Żak

01.02.2019 18:44 / Aktualizacja 01.02.2019 20:11

image Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018 Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

POSŁUCHAJ TRANSMISJI Z GALI FINAŁOWEJ 67. PLEBISCYTU ŚWIĘTOKRZYSKIE GWIAZDY SPORTU 2018

20.03

W głośnikach leci już „We Are The Champions”, a na scenę wystrzeliło konfetti! Tym samym poznaliśmy najpopularniejszych sportowców, trenerów oraz drużynę 2018 roku. To był niesamowity plebiscyt. Teraz czeka nas zapewne niesamowita noc.

Za rok zapraszamy na kolejną edycję. Dziękuję - Karol Żak.

19.56

Maciej Giemza wybrany „Najpopularniejszym sportowcem 2018 roku”!

Wychowanek KTM NOVI Korona Kielce w barwach którego z powodzeniem startuje w mistrzostwach Polski w rajdach enduro. Jest także zawodnikiem ekipy ORLEN Team. W zeszłym roku 22 – letni zawodnik zadebiutował w Rajdzie Dakar. W tej najtrudniejszej imprezie terenowej na świecie zajął dobre 24.miejsce. chciał je poprawić w tym roku, ale na przeszkodzie stanęła awaria motocykla. W 2018 roku drugi raz z rzędu sięgnął po Puchar Świata juniorów w rajdach terenowych. W Polsce triumfował w rajach enduro zarówno w „generalce” jak i klasie E1.

- Wsparcie, jakie otrzymałem od nich na ostatnim Rajdzie Dakar było niesamowite. Nigdy czegoś takiego wcześniej nie doświadczyłem. Cieszę się również z tego, że sporty motocyklowe są coraz popularniejsze w naszym regionie. Bardzo ciężko o to walczę i widzę, że przynosi to spodziewane efekty – powiedział Maciej Giemza.

- Zaniżyłem średnią wzrostu najlepszych sportowców regionu świętokrzyskiego, bo zawsze to byli zawodnicy po 190 cm, a tu taki mały Maciuś - śmiał się najpopularniejszy sportowiec 2018 roku w Świętokrzyskiem.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Maciej Giemza01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.54

I czas na zwycięzcę!

19.53

Miejsce 2 – Elia Soriano

Napastnik Korony Kielce. Włoch jesienią był najskuteczniejszym piłkarzem „żółto – czerwonych”. W 19 meczach strzelił 8 goli. Kopać piłkę zaczynał razem z braćmi Michele i Roberto. Ten pierwszy szybko futbolem się znudził, ale zdobył puchar Niemiec w tańcach latynoamerykańskich. Drugi gra we włoskiej Serie A. Elia długo nie mógł się odnaleźć w realiach polskiej ekstraklasy, ale ostatnie półrocze pokazało, że muszą na niego uważać obrońcy i bramkarze wszystkich drużyn. 

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Elia Soriano01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.52

Miejsce 3 – Magda Więckowska

Utalentowana piłkarka ręczna Korony Handball Kielce. Kapitan reprezentacji Polski juniorek, która grała na rozgrywanych w stolicy regionu mistrzostwach świata. Z klubową drużyną wystąpiła w Final Four mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej. Oczywiście wychowanka Korony Handball, na którą – mimo młodego wieku - coraz częściej stawia w PGNiG Superlidze trener Paweł Tetelewski. Popularna „Wandzia” to z pewnością przyszłość kieleckiego szczypiorniaka.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Magda Więckowska01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.50

I czas na podium!

19.49

Miejsce 4 – Marcin Cebula

Piłkarz Korony Kielce. W juniorach potrafił minąć kilku rywali, a potem wracać w stronę własnej bramki, by minąć ich raz jeszcze. Niewielu zawodników z piłką przy nodze ma taki luz jak on. Można o nim powiedzieć piłkarz po przejściach. Wychowanek Pogoni Staszów przez wielu skazywany był na grę w niższych ligach, ale on walczył cały czas o swoją szansę w ekstraklasie. Jesienią nie grał od początku sezonu, bo zmagał się z kontuzją. Zaczął od 8 kolejki i opuścił tylko jeden ligowy mecz. To była chyba jego najbardziej udana runda na boiskach ekstraklasy. Trener Gino Lettieri powtarza, że stać go na jeszcze więcej.

- Zapraszam wszystkich na finałową rundę na "Suzuki Arenę". Zrobimy wszystko, żeby osiągać jak najlepsze wyniki - powiedział popularny "Cebul".

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Marcin Cebula01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.47

Miejsce 5 – Daniel Adamiec

23 – letni pięściarz KKB RUSHH Kielce od lat należy do krajowej czołówki. Nie ma łatwo bo w wadze średniej musi rywalizować m.in. ze swoim klubowym kolega Bartoszem Gołębiewskim.  Popularny „Jonasz” jest kielczaninem z „krwi i kości”, ale szerokie grono fanów ma nie tylko w grodzie nad Silnicą. Ubiegły rok przyniósł mu kolejne medale, ale i kłopoty zdrowotne. W grudniu zdecydował się ostatecznie na operację, ale z różnych względów przesunęła się ona w czasie. 2019 rok jest rokiem kwalifikacji olimpijskich i Daniel zapowiada, że nie odpuszcza i wciąż wierzy w wywalczenie przepustki do Tokyo.

- Wielkie słowa uznania dla moich trenerów i prezesa KKG RUSHH, który od tylu lat ze mną wytrzymuje - powiedział Adamiec.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Daniel Adamiec01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.43

Miejsce 6 – Krzysztof Lijewski

Od 1 lipca 2012 jest piłkarzem ręcznym Vive Kielce.  Z kieleckim klubem wywalczył już sześć tytułów mistrza kraju i sześć Pucharów Polski. Oznacza to dublet zdobywany co roku i nie inaczej było w 2018. Nie udało się co prawda z drużyną awansować po raz kolejny do Final Four Ligi Mistrzów, ale jak mówią „co się odwlecze to nie uciecze”. Zeszły rok był dla popularnego „Lijka” szczególny z innego powodu. We wrześniu na świat przyszła druga córka państwa Joanny i Krzysztofa Lijewskich - Maja.

- Dziękuje mojej żonie za wielką miłość - powiedział popularny "Lijek".

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Krzysztof Lijewski01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.41

Miejsce 7 - Mateusz Garbacz

Judoka Żaka Kielce. Srebrny medalista MP seniorów w kategorii do 73 kg. Sumienny zawodnik i pilny student kierunku fizjoterapia na UJK w Kielcach. W przyszłym roku czeka go obrona pracy magisterskiej. Wiemy, że wszystkie egzaminy zalicza w terminie. W grudniu spędził trzy tygodnie w Japonii doskonaląc swój warsztat na dwóch tamtejszych uniwersytetach.

- Drugi rok z rzędu tu jestem - to wielka radość. - Dziękuję także moim wykładowcom, że pozwalają mi jeździć na turnieje i czasem nie zwracają uwagi na moje nieobecności - powiedział.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Mateusz Garbacz01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.40

Miejsce 8 – Alex Dujszebajew

Hiszpański rozgrywający PGE VIVE Kielce. Znalazł się w najlepszej siódemce ubiegłego roku piłkarzy ręcznych wybieranej przez dziennikarzy i czytelników fachowego portalu Handball Planet. W 2018 roku Alex Dujszebajew z reprezentacją Hiszpanii zdobył mistrzostwo Europy i znalazł się w najlepszej siódemce mistrzostw. W rozgrywkach Ligi Mistrzów w sezonie 2017/2018 zajął piąte miejsce w klasyfikacji strzelców. W sezonie 2018/2019 jest, z 66 bramkami, drugim strzelcem tych rozgrywek.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Alex Dujszebajew01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.37

Miejsce 9 – Magdalena Skowrońska

Piłkarka ręczna Korony Handball Kielce. „Skowi”, bo taki ma pseudonim boiskowy Magdalena Skowrońska jest wychowanką kieleckiego klubu. Jest jedną z podstawowych zawodniczek drużyny Pawła Tetelewskiego i jedną z najlepszych strzelczyń występującego w PGNiG_Superlidze zespołu. Gra na pozycji obrotowej i jest z pewnością jedną z najlepszych w kraju. „W życiu istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca” – tak brzmi jej motto życiowe w całości oddające jej charakter.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Magdalena Skowrońska01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.34

Miejsce 10 – Sandra Drabik.

W tradycyjnym podsumowaniu fachowego serwisu polskiboks.pl, została uznana najlepszą zawodniczką 2018 roku w kategorii Elita. Liderka reprezentacji nie wywalczyła niestety medalu seniorskich Mistrzostw Europy i Świata. Na tych ostatnich wygrała dwa pojedynki, docierając do ćwierćfinału. Znów czegoś zabrakło, ale nie składa broni. Nikt, z trenerką kadry narodowej Karoliną Michalczuk włącznie, nie ma jednak wątpliwości, że z grona polskich pięściarek to właśnie Sandra Drabik jest najbliższa światowej czołówki i jeśli upatrujemy olimpijskich szans „biało–czerwonych”, to powinniśmy ich upatrywać w pierwszej kolejności w Sandrze.

- To kolejne moje wyróżnienie w tym plebiscycie. Jestem bardzo wdzięczna, że mogę tu być - powiedziała Sandra Drabik. - Mam nadzieję, że w końcu zdobędę ten upragniony medal i kwalifikację olimpijską - dodała pięściarka.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Sandra Drabik01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.33

Poznaliśmy już część tegorocznych laureatów, a za chwilkę poznamy te najważniejsze tytuły – najpopularniejszą dziesiątkę sportowców województwa świętokrzyskiego w roku 2018.

19.31

Trenerem roku został… Talant Dujszebajew!

To jeden z najbardziej utytułowanych zawodników i trenerów piłki ręcznej na świecie. To on poprowadził naszą reprezentację do czwartego miejsca igrzysk olimpijskich, a z Vive Tauron Kielce zwyciężył w Lidze Mistrzów. W zeszłym roku z kielecką drużyną sięgnął po dublet na krajowym podwórku, a z Ligą Mistrzów pożegnał się tuż przed Final Four. Jako trener jest ekspresyjnym tyranem. Na pierwszym miejscu stawia w życiu rodzinę, a później jest już tylko handball.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Trenerzy roku. Na zdjęciu (od lewej): Talant Dujszebajew, Grzegorz Nowaczek i Mateusz Grabda01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To naprawdę dla mnie niespodzianka. Nie myślałem, że jestem na tyle dobry, żeby takie wyróżnienie otrzymać - powiedział najpopularniejszy trener świętokrzyskiego w 2018 roku. – Serducho bije dużo mocniej. Moim zawodnicy, sztab, zarząd oraz kibice są najlepsi na świecie! – dodał Talant Dujszebajew.

19.28

Drugie miejsce - Grzegorz Nowaczek –  KKB RUSHH Kielce

Trener choć teraz bardziej już działacz pięściarski. Dwaj jego podopieczni Daniel Adamiec i Bartosz Gołębiewski, to etatowi medaliści mistrzostw Polski.

19.25

Trzecie miejsce dla Mateusza Grabdy z siatkarskiej Buskowianka Kielce.

Jako drugi trener w historii regionu świętokrzyskiego wprowadził zespół do finałowego turnieju mistrzostw Polski juniorów. Z siatkówką związany od zawsze. W ubiegłym roku podjął się trudnego zadania: zbudowania od nowa zespołu siatkarzy po spadku z PlusLigi. Za swoimi chłopakami skoczyłby w ogień. Ma świetne podejście do młodych graczuy. W domu musi wszystko wykonywać śpiewająco, bo jego żona Małgorzata to wokalistka bardzo popularnego zespołu nurtu dance i disco polo Camasutra.

- To coś niesamowitego, niesamowite uczucia i niesamowita chwila – mówi o wyróżnieniu. – Wielkie pokłony dla całego świętokrzyskiego sportu – dodał Mateusz Grabda.

- Mogę tu stać dzięki moim zawodnikom oraz sztabowi szkoleniowemu - mówił wyraźnie wzruszony 3 trener regionu świętokrzyskiego 2018 roku,

19.24

Kto zostanie trenerem roku?

19.22

I mamy chyba lekką niespodziankę! Nosan Kielce!

Nosan Kielce został drużynowym bilardowym mistrzem Polski. Złoty medal wrócił do Kielc po pięciu latach, bo ostatni raz kielczanie triumfowali w ekstraklasie bilardowej w 2013 roku. Tytuł dla Nosanu wywalczyli: Tomasz Kapłan, Bartosz Rozwadowski, Karol Skowerski i Michał Turkowski. Co ciekawe wszyscy ci zawodnicy cieszyli się także z tego poprzedniego tytułu. Trenerem  złotych chłopaków NOSANU jest Bogdan Wołkowski.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Drużyna roku01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

19.20

Czas na „Drużynę roku”! Nagrodę wręczy wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

19.19

Popularny „Kasa” nie mógł jednak pojawić się dziś w Targach Kielce, ze względu na sprawy zawodowe. W jego imieniu nagrodę odebrał Radosław Wasiak – dyrektor sportowy PGE Vive.

- Sławek prosił mnie, żeby podziękować wszystkim, którzy docenili jego wpływ na rozwój świętokrzyskiego sportu - powiedział Radosław Wasiak.

19.18

Statuetka „Ambasadora regionu” trafiła do Sławomira Szmala! Moim zdaniem - wybór idealny!

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy ręcznych w historii, legenda kieleckiego handballu. „Kasa” jest rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę występów w reprezentacji Polski – zagrał w niej 298 razy. W biało-czerwonych barwach zdobył trzy medale mistrzostw świata, Superpuchar Europy, oraz dwukrotnie zagrał na igrzyskach olimpijskich. W 2010 roku został uznany najlepszym bramkarzem mistrzostw Europy w Austrii, a w 2009 wybrano go na najlepszego piłkarza ręcznego świata. Z Vive Kielce wygrał Ligę Mistrzów. Obecnie Sławomir Szmal jest dyrektorem sportowym Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Kielcach, trenerem bramkarzy w drugiej reprezentacji Polski oraz komentatorem sportowy.

19.15

Andrzej Baran wybrany „Sportowcem niepełnosprawnym 2018 roku”. To mistrz Polski z 2018 roku w łucznictwie w kategorii W1, podopieczny trenera Ryszarda Olejnika. Zawodnik, który imponuje hartem ducha i pracowitością. Zawodnik ZSIR Start Kielce.

19.12

Czas na kolejne wyróżnienie – „Zasłużony dla świętokrzyskiego sportu”. Statuetkę wręczy prezes Radia Kielce – Janusz Knap.

Ryszard Mikurda!

Powiedzieć, że człowiek instytucja, to jak nic nie powiedzieć. Działacz sportów samochodowych i motocyklowych. Jako sędzia już w 1962 roku pomagał przy organizacji Motocrossowych Mistrzostw Świata w Kielcach. Od lat 70. zawodowo związany z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Motorowego od sekretarza do prezesa. Był szefem kilkuset imprez motocyklowych, samochodowych i kartingowych. Kilka tysięcy imprez różnego szczebla sędziował. Ma niezwykle sprawne pióro i jest autorem wielu interesujących monografii. Kolejną jego cechą jest umiejętności opowiadania. Robi to w tali sposób, że potrafi zaczarować słuchaczy. 

- Wiem, że czas antenowy jest cenny - zaczął Ryszard Mikurda.

- Nie spodziewałem się, że jeszcze dostaną jakieś wyróżnienie. Będę pracował, żeby ocalić od zapomnienia wielkie dzieło świętokrzyskiego sportu. Gratuluję wyróżnionym - dodał.

19.08

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Nadzieje Świętokrzyskiego Sportu. Na zdjęciu (od lewej): Stanisław Wróbel – redaktor naczelny Echa Dnia, Janusz Knap - prezes Radia Kielce, Daniel Szelągowski, Gabriela Kaczmarczyk, Wiktoria Wijas, Mateusz Żelazny - TVP3 Kielce i Piotr Rozpara - Gazeta Wyborcza01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiktoria Wijas - złota medalistka Mistrzostw Polski Młodziczek w rzucie młotem. Trenuje w Kieleckim Klubie Lekkoatletycznym pod okiem Grzegorza Furmanka.

Gabriela Kaczmarczyk - KSKS Vento Bike Team Daleszyce, kolarstwo. Ma 12 lat i na swoim koncie już jedenaście I miejsc i jedno II w Pucharze Polski w Kolarstwie Przełajowym. Siedem I miejsc w wyścigach Szkółek Kolarskich oraz I miejsce w Świętokrzyskiej Lidze Szkółek Kolarskich w Klasyfikacji Generalnej. W grudniu zdobyła trzy srebrne medale na MP Szkółek Kolarskich w kolarstwie torowym. Na rozegranych już w tym roku 82 Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Przełajowym w kategorii Żakini zajęła 1 miejsce.

Daniel Szelągowski -  piłkarz Korony Kielce. Gra w drużynie Centralnej Ligi Juniorów do lat 18. Korona jest liderem tych rozgrywek, a Szelągowski strzelił jesienią pięć goli. Reprezentant Polski do lat 17, grał między innymi w Pucharze Syrenki rozgrywanym na Kielecczyźnie w 2018 roku.     

19.07

Czas na pierwsze rozstrzygnięcia, czyli Największe Nadzieje Świętokrzyskiego Sportu. Laureaci obiorą nagrody z rąk przedstawicieli świętokrzyskich mediów.

19.05

Na scenie pojawili się: Stanisław Wróbel – redaktor naczelny Echa Dnia, Janusz Knap – prezes Polskiego Radia Kielce, Mateusz Żelazny z TVP3 Kielce i Piotr Rozpara – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 201801.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Jako kibic dziękuję Wam za wszystkie sportowe emocje - powiedział Janusz Knap.

19.00

Zaczynamy! Galę poprowadzą Elżbieta Dziewięcka–Mąkosa z TVP3 Kielce i Rafał Szymczyk z Radia Kielce.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Elżbieta Dziewięcka - Mąkosa, Rafał Szymczyk01.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

18:55

Na scenie tancerze ze Studia Tańca i Stylu Rewanż pod kierownictwem Tomasza Rowińskiego. To aktualni Mistrzowie Europy i Świata 2018' World Artistic Dance Federation w kategorii produkcje.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 201801.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

18.51

Kapituła wyróżniła także trzy nadzieje świętokrzyskiego sportu oraz przyznała tytuły komplementarne: Sportowiec Niepełnosprawny, Zasłużony dla Świętokrzyskiego Sportu, Ambasador Regionu oraz Drużyna Roku 2018.

18.49

A przed kilkoma chwilami zakończyło się wręczanie nagród najpopularniejszym sportowcom z poszczególnych powiatów.

Kielce. Gala finałowa 67. Plebiscytu Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 201801.02.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

18.47

Przypomnę, że w zeszłym roku najpopularniejszym sportowcem wybrany został szczypiornista PGE Vive Michał Jurecki. Podium, obok popularnego "Dzidziusia" uzupełnili: Jacek Kiełb z Korony Kielce i pięściarz - Daniel Adamiec. Drużyną roku została wybrana Korona Kielce, a trenerem - jej szkoleniowiec - Gino Lettieri. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się za niewiele ponad godzinę.

18:44

Jeszcze minuty dzielą nas od rozpoczęcia gali Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018, która odbędzie się w Targach Kielce. Będzie ona transmitowana na żywo na antenie Radia Kielce i naszej stronie internetowej. Zapraszam - Karol Żak.

Galeria zdjęć Kielce. 67. Plebiscyt Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2018. Gala finałowa (01.02.2019) [Zdjęcia: 55]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Piłka nożna Piłka ręczna Targi Kielce Korona Kielce bilard Boks enduro rajdy enduro Nosan Galeria Echo Kielce Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu Kielecki Klub Bokserski RUSHH Inne dyscypliny sporty walki RK Kielce Łomża Vive Kielce