Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Podpisano kontrakt na pilotaż sieci onkologicznej

Poprawa jakości diagnostyki i leczenia, obejmującego także rehabilitację oraz pełną informację o dostępności świadczeń, to główne cele stojące przed siecią onkologiczną, której pilotażowe wdrożenie rozpoczęło się dziś w województwach świętokrzyskim i dolnośląskim.

Autor: Iwona Murawska

01.02.2019 14:31

image Podpisanie kontraktu dotyczącego wdrożenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w województwie świętokrzyskim Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Program zakłada, że chory będzie miał swojego koordynatora-przewodnika, a wyniki wszystkich badań, którym zostanie poddany, natychmiast trafią do sieci - przypomniał profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. - To historyczny moment, ponieważ w naszym modelu opieki zdrowotnej bardzo dużo mówiło się o jakości i podmiotowości pacjenta. Jednak to pozostawiało wiele do życzenia. Natomiast głównym celem wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej jest skoordynowana opieka nad pacjentem. Powołani zostaną koordynatorzy, którzy pod swoją opieką będą mieć maksymalnie 40 chorych i tych pacjentów będą niemalże prowadzić za rękę w trakcie ich ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej - wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź.

Pilotaż obejmie chorych z grupy pięciu nowotworów złośliwych, czyli: raka piersi, jajnika, jelita grubego, prostaty i płuc. Jak informuje Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich, już teraz konecka lecznica współpracowała z ŚCO, ale teraz wspólne działania będą bardziej spójne.

- Będziemy mieli wspólne konsylia dotyczące dalszego postępowania po leczeniu operacyjnym, które będzie prowadzone u nas w szpitalu. Będziemy mogli również weryfikować nasze badania diagnostyczne w ośrodku wyższego stopnia, a dzięki temu stosować celową i skuteczniejszą. Będziemy także korzystać z konsultacji specjalistów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii - dodał Wojciech Przybylski.   

W pilotażu sieci onkologicznej udział będzie brał także Szpital Powiatowy w Starachowicach. Jak powiedziała Katarzyna Arent, dyrektor placówki, program pozwoli w skuteczniejszy sposób leczyć i opiekować się pacjentem chorym onkologicznie.

- Pilotaż ma przede wszystkim zbadać, czy opieka onkologiczna nad pacjentami jest właściwie zorganizowana i jakie przynosi efekty. To z kolei pozwoli w przyszłości usprawnić te opiekę na poziomie ogólnopolskim. Pacjenci objęci pilotażem będą mogli, poprzez ankietę, wypowiedzieć się na temat opieki. Będzie również mógł się wypowiedzieć odnośnie badań profilaktycznych, z którą się ewentualnie zetknął przed chorobą - wyjaśnia Katarzyna Arent.   

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że już teraz w naszym regionie poziom leczenia i opieki nad pacjentem jest bardzo wysoki, dlatego nasze województwo zostało wytypowane do przeprowadzenia pilotażu. Na pilotaż sieci onkologicznej, który potrwa przez 18 miesięcy, świętokrzyskie i dolnośląskie szpitale otrzymały w sumie 48 miliony złotych. Natomiast w tym roku lecznice z naszego regionu, które biorą udział w programie, otrzymają 9 miliony złotych.

Galeria zdjęć Kielce. Podpisanie kontraktu dotyczącego wdrożenia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (01.2019) [Zdjęcia: 19]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO Stanisław Góźdź Agata Wojtyszek Szpital Powiatowy Starachowice wojewoda świętokrzyski RK Kielce Szpital Powiatowy Końskie Wojciech Przybylski Katarzyna Arent Krajowa Sieć Onkologiczna
other news

Podobne wiadomości

Jest porozumienie. Startuje pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

Jest porozumienie. Startuje pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

Nie w lutym, a w marcu. Start pilotażu sieci onkologicznej opóźniony

Nie w lutym, a w marcu. Start pilotażu sieci onkologicznej opóźniony