Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świńska grypa w ŚCO. Zaostrzono zakaz odwiedzin

Do 15 wzrosła liczba pacjentów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, u których potwierdzono wirusa A/H1N1 zwanego potocznie „świńską grypą’. Z powodu tej choroby rozszerzono też zakaz odwiedzin.

Autor: Iwona Murawska

30.01.2019 15:41 / Aktualizacja 01.02.2019 15:01

image ŚCO Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Obowiązuje on, oprócz Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, także w Klinice Onkologii Klinicznej - informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO. - Do wczoraj mieliśmy potwierdzonych już 15 przypadków zachorowań na grypę. W 14 przypadkach to jest wirus grypy A/H1N1, a jeden z pacjentów jest zarażony wirusem grypy typu B - dodaje.

W pozostałych klinikach przy pacjencie może znajdować się tylko jedna osoba odwiedzająca, przypomina Izabela Opalińska.

- To nie jest kwestia utrudnienia dla odwiedzających. Chodzi nam o bezpieczeństwo pacjentów. To osoby, które ze względu na walkę z chorobą mają obniżoną odporność i przez to są bardziej podatne na wszelkie infekcje. Nigdy nie wiemy, czy jesteśmy zupełnie zdrowi. Dlatego kierując się bezpieczeństwem naszych pacjentów wprowadziliśmy zakaz odwiedzin w dwóch klinikach i ograniczenia w pozostałych - wyjaśnia Izabela Opalińska. 

Jak informowaliśmy, z powodu grypy zakaz odwiedzin lub ograniczenie odwiedzin wprowadziły także Świętokrzyskie Centrum Neurologii oraz Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.

 

ŚWIŃSKA GRYPA:

Zakaźna choroba układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A, a rzadziej wirusy grypy typu C. Nazywa się tak również nową grypę wywoływaną przez wirus grypy A/H1N1, co, jak podkreślają specjaliści, nie jest poprawne.

Objawy:

Przy zarażeniu wirusem świńskiej grypy mogą wystąpić również:

W skrajnych przypadkach pojawia się sztywność mięśni, dezorientacja i utrata przytomności.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Zakaz odwiedzin. Z powodu grypy i RSV

Zakaz odwiedzin. Z powodu grypy i RSV