Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Arytmia serca może być groźna dla naszego życia

Arytmia serca, to zaburzenie, które może być groźne dla naszego zdrowia i życia. Może być także objawem różnych chorób. Jak wielu osób dotyka arytmia serca, jakie są jej objawy i jak ją można leczyć? O tym w „Czasie dla Zdrowia” rozmawialiśmy z kardiologiem, dr. n. med. Hubertem Konstantynowiczem.

Autor: Iwona Murawska

29.01.2019 18:07

image Dr n. med. Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

 - Panie doktorze, jak wielu osób dotyczy arytmia serca?

Skala tego problemu jest duża. Arytmia serca, to objaw z którym pacjenci zgłaszają się do nas bardzo często. Po nadciśnieniu tętniczym, to druga przyczyna wizyt w naszej poradni. Arytmia może być zupełnie niegroźna, nie powodować żadnych konsekwencji. Jednak zaburzenie pracy serca może być też objawem groźnej choroby, którą należy zdiagnozować i leczyć, by choremu wręcz uratować życie.

- Jak prawidłowo powinno bić nasze serce?

Serce bije prawidłowo z częstotliwością od 60 do 90 uderzeń na minutę. To dość duża różnica, ale zależy ona od naszej aktywności. W czasie snu nasze serce może pracować jeszcze wolniej, bo zaledwie 30-40 uderzeń na minutę. Natomiast jeżeli podejmiemy jakąś aktywność fizyczną, nasze serce przyspiesza.  

 - Rodzajów zaburzeń pracy serca jest kilka.

Tak. Te zaburzenia są bardzo różne, a arytmia jest tutaj nazwą bardzo ogólną. Mamy tu do czynienia zarówno z szybką pracą serca (z dodatkowymi skurczami, z napadami częstoskurczu nadkomorowego, komorowego), ze zwolnieniem częstotliwości jego uderzeń, jak i z blokiem serca. Natomiast do objawów arytmii zaliczamy odczuwanie zmiany pracy serca, jego kołatanie, może dojść także do omdlenia, zaburzeń widzenia, spadku ciśnienia i utraty przytomności.    

- Jak można zdiagnozować arytmię?

Podstawowa diagnostyka, to elektrokardiogram, który możemy wykonać u lekarza rodzinnego. Zazwyczaj to badanie nie wykazuje jednak zaburzeń, ponieważ to tylko kilkunastosekundowy wycinek pracy serca. Dlatego przy podejrzeniu u pacjenta arytmii zlecamy EKG 24 godzinne, czyli tzw. metodą holtera. Wówczas pacjent dostaje aparat, którego elektrody przyczepiamy do ściany klatki piersiowej na całą dobę. Po tym czasie aparat jest zdejmowany, a my widzimy zapis pracy serca przez 24 godziny. Na tej podstawie możemy stwierdzić, czy pacjent cierpi na arytmię lub nie.   

Jak leczyć arytmię i do czego może prowadzić nieleczone zaburzenie pracy serca? O tym można posłuchać poniżej:

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie serce Czas dla zdrowia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Jak leki działają na serce?

Jak leki działają na serce?

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Wenta uderza w samo serce przyjaźni polsko-węgierskiej

Wenta uderza w samo serce przyjaźni polsko-węgierskiej