Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielecki ośrodek dawców szpiku zachęca do rejestracji

Około 60 osób zarejestrowanych w kieleckim ośrodku dawców szpiku oddało już swoje komórki macierzyste, co oznacza, że uratowało życie innym osobom.

Autor: Iwona Murawska

24.01.2019 16:20

image Zdzisława Sitarz–Żelazna, kierownik ośrodka dawców szpiku, działającego przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce
Komentarze

Dlaczego szpik kostny jest tak ważny dla osób chorych, zwłaszcza chorych onkologicznie? Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego? Między innymi na te pytania odpowiadała w „Czasie dla Zdrowia” Zdzisława Sitarz–Żelazna, kierownik ośrodka dawców szpiku, działającego przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

- Czy biorcami szpiku były tylko osoby z Polski?

Nie, szpik nie zna podziału na państwa. Dlatego mieszkańcy naszego województwa oraz województw ościennych, którzy zarejestrowali się w naszym ośrodku, swoje komórki macierzyste podarowali m.in. mieszkańcom Japonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, ale też mieszkańcom Europy, np. Norwegom. Podobnie jest w drugą stronę, czyli jeżeli Polak potrzebuje szpiku kostnego, szukamy zgodnego dla niego dawcy na całym świecie.

- Dlaczego szpik kostny jest tak ważny dla osób chorych, zwłaszcza chorych onkologicznie? 

Szpik kostny, to komórki które są podstawą krwiotworzenia, czyli produkowania komórek niezbędnych dla życia, a więc erytrocytów (niezbędne są do natlenienia naszego organizmu), leukocytów (bronią nas przed różnymi infekcjami), jak i trombocytami, czyli tzw. płytek krwi, które odpowiadają za to, że po urazie nie krwawimy, jest zapewniona hemostaza.   

Jeżeli nowotwory, czy inne immunologiczne powody niewydolności szpiku doprowadzają do choroby, wówczas trzeba wprowadzić takie metody, które pozwalają na odtworzenie prawidłowego funkcjonowania szpiku. Przeszczepianie szpiku polega właśnie na tym, żeby odtworzyć prawidłowego krwiotworzenie. Najczęściej przeszczepia się komórki w chorobach układu chłonnego, przy niewydolności szpiku oraz w przypadku białaczki.

- Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego?

Każda zdrowa i pełnoletnia osoba. Zależy nam na tym, by były to osoby do 40 – 45 roku życia, ponieważ dawcą szpiku kostnego można zostać nawet po kilku latach od momentu zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Ważne jest także, by decyzja zapisania się była decyzją w pełni przemyślaną i świadomą. Osoba, która zechce zapisać się do tej bazy powinna się zgłosić do jednego z 15 ośrodków szpiku działających na terenie kraju. Tam wypełnia ankietę i pobierane jest od niej 10 mililitrów krwi. Ta próbka wystarczy, by określić wszystkie parametry szpiku. Dlatego gorąco zachęcamy do przyjścia do naszego ośrodka i zarejestrowania się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

O tym, jak przyszły dawca szpiku powinien się przygotować do pobrania komórek macierzystych oraz w jaki sposób pobierany jest szpik można posłuchać poniżej:

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpik RK Zdrowie RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kolejni mieszkańcy Jędrzejowa w gronie potencjalnych dawców szpiku

Kolejni mieszkańcy Jędrzejowa w gronie potencjalnych dawców szpiku

To tylko kilka minut, a można pomóc. W Oksie rejestrowali dawców szpiku kostnego

To tylko kilka minut, a można pomóc. W Oksie rejestrowali dawców szpiku kostnego

Jędrzejowianie chcą pomóc. Zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców szpiku

Jędrzejowianie chcą pomóc. Zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców szpiku

Jędrzejowianie chętnie rejestrowali się w bazie dawców szpiku

Jędrzejowianie chętnie rejestrowali się w bazie dawców szpiku