Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jedni chcą ekranów akustycznych, drudzy są przeciwni

Kolejne ekrany akustyczne staną jeszcze w tym roku w Kielcach. Zostaną zainstalowane wzdłuż ulic: Krakowskiej i Ściegiennego. O ich ustawienie wnioskowali do drogowców mieszkańcy i przedsiębiorcy prowadzący tam działalność.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

22.01.2019 12:11

image Ulica Krakowska Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Na Krakowskiej, za Silnicą w kierunku Chęcin zostanie zamontowany ekran o długości około 68 metrów. Natomiast na Ściegiennego trzyczęściowa instalacja będzie miała w sumie 290 metrów. Ekrany staną przy skrzyżowaniu z ul. Weterynaryjną, przy skrzyżowaniu z ul. Leśniówka, a także przy skrzyżowaniu z ul. do Modrzewia.

Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach tłumaczy, że decyzja o stawianiu kolejnych zapór dźwiękowych, to efekt analiz hałasu na obu ulicach, ale także wniosków mieszkańców.

Pytani przez nas kielczanie, w większości krytycznie wypowiadają się o lokalizacji ekranów. Wielu jest niezadowolonych z ich obecności, szczególnie w centrum miasta. Punktem zapalnym jest fragment ul. 1 Maja, przy kościele pod wezwaniem św. Krzyża, gdzie ekrany zasłaniają zabytkową świątynię.

Według Jarosława Skrzydły, szansa na zdjęcie ekranów w tym miejscu jest nikła. Jak mówi, choć szpecą krajobraz, stanowią najskuteczniejszą metodę ochrony przed hałasem. Dodatkowo procedura zdjęcia ekranów musi być poprzedzona badaniami akustycznymi. Taka operacja naraziłaby miasto na dodatkowe wydatki, a wcale nie jest powiedziane, że po analizach ekrany nie wróciłyby na miejsce.

Cztery lata temu, złagodzone zostały normy hałasu, wymagające ustawienia instalacji dźwiękochłonnych. Ich rolę częściowo przejęły m.in. tzw. „ciche” nawierzchnie. Zastosowano je np. na ul. Grunwaldzkiej. Złagodzone normy hałasu pozwoliły na zmiany w projektach kilku planowanych ulic w Kielcach. Bez ekranów budowane będą m.in. ul. Zagnańska, Witosa i Nowoszybowcowa. Nie ma ich również w projektach ulic: Domaszowskiej, Olszewskiego i Łopuszniańskiej.

Ekrany na ulicy Ściegiennego kosztować będą ponad milion złotych, a koszt ekranów na ulicy Krakowskiej to ponad 180 tysięcy zł.

Galeria zdjęć Kielce. Ulica Krakowska (17.01.2019) [Zdjęcia: 14]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

MZD ul. Krakowska Chęciny Ekran dźwiękochłonny ul. Ściegiennego Olszewskiego ul. Grunwaldzka Zagnańska Witosa 1 maja ul. Łopuszniańska RK Kielce Domaszowska Jarosław Skrzydło Nowoszybowcowa
other news

Podobne wiadomości

Hałas jest za duży. Będzie więcej ekranów

Hałas jest za duży. Będzie więcej ekranów

Jesienią decyzja prokuratury ws. ekranów akustycznych?

Jesienią decyzja prokuratury ws. ekranów akustycznych?

Śledczy dłużej będą badać sprawę ekranów akustycznych

Śledczy dłużej będą badać sprawę ekranów akustycznych

Ekrany akustyczne w walce z zanieczyszczeniem powietrza

Ekrany akustyczne w walce z zanieczyszczeniem powietrza