Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szpital na Czarnowie zaprasza na badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej

Z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej można skorzystać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W tym roku lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej będą mogli przebadać 600 osób. Jak informuje Jarosław Miszczuk, kierownik kliniki - tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów, dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne.

Autor: Iwona Murawska

14.01.2019 18:37

image Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Rocznie wykonujemy około 100 zabiegów usunięcia tętniaków, z czego około 10 procent są to tętniaki pęknięte. To choroba bardzo podstępna, dlatego, że sam wzrost średnicy aorty nie daje absolutnie żadnych objawów, aż do momentu pęknięcia tętniaka. Wówczas pojawia się bardzo silny ból brzucha i okolicy lędźwiowej z dramatycznym spadkiem ciśnienia krwi i pogorszeniem stanu ogólnego chorego - wyjaśnia dr Jarosław Miszczuk.  

Jak dodaje, z bezpłatnych badań przesiewowych powinni zwłaszcza skorzystać panowie po 65 roku życia.

- Mężczyźni czterokrotnie częściej chorują na tętniaki aorty brzusznej. W grupie ryzyka znajdują się panowie 65-letni i starsi, którzy palą papierosy, cierpią na nadciśnienie oraz mają podwyższony poziom cukru we krwi. Czynnikiem obciążającym jest także występowanie tętniaków w najbliższej rodzinie - dodaje dr Jarosław Miszczuk.

Rejestracja pacjentów zainteresowanych badaniem prowadzona jest pod ogólnopolskim numerem 22 417 13 25. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-18:00. Badania realizowane są do końca stycznia w soboty, a od lutego w piątki.

Akcja finansowana jest ze środków Ministerstwa Zdrowia, w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

badania profilaktyczne Wojewódzki Szpital Zespolony Ministerstwo Zdrowia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne badania w szpitalu na Czarnowie

Bezpłatne badania w szpitalu na Czarnowie

Badania profilaktyczne, a nasze postanowienia noworoczne

Badania profilaktyczne, a nasze postanowienia noworoczne

Bezpłatne badania diagnozujące tętniaki aorty brzusznej

Bezpłatne badania diagnozujące tętniaki aorty brzusznej

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?

Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?