Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Domy pielgrzyma przy kałkowskim sanktuarium jak nowe

W dwóch domach pielgrzyma przy Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie w powiecie starachowickim prowadzone są remonty. Obiekty powstały w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i wymagały odnowienia.

Autor: Anna Głąb

14.01.2019 10:55

image Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios informuje, że budynki przeszły już termomodernizację, teraz trwa odnawianie wnętrza. Położona została nowa elewacja, wymienione są także okna i drzwi oraz stropy. Budynki zostały również wyposażone w fotowoltaikę i pompy ciepła.
Remont objął także pokoje dla pielgrzymów.

Jak podkreśla ks. Zbigniew Stanios, chodzi o przygotowanie wnętrz odpowiadających współczesnym standardom. Sanktuarium jest miejscem, które służy modlitwie, odpoczynkowi, refleksji. Jednak do godnego ich przeżywania potrzebne jest wygodne miejsce odpoczynku. Dlatego zdecydowano się na gruntowny remont domu pielgrzyma. Wymiany wymagają instalacje wodne i elektryczne. Odnowione zostaną łazienki i pokoje. Pojawi się w nich także nowe umeblowanie. Gotowe są już pokoje na trzecim piętrze. Dotychczas poddasze nie było wykorzystywane dla pielgrzymów, na jego adaptację pozwoliła termomodernizacja i docieplenie dachu.

Zmiany obejmą również salę widowiskową, znajdującą się na parterze Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. Dotychczas nie była ogrzewana, teraz zostało zamontowane centralne ogrzewanie i wentylacja. Położona została także nowa posadzka. Przebudowana zostanie także scena. Na niej corocznie w Wielkim Poście odbywają się Misteria Męki Pańskiej. Pierwsze zaplanowane jest na 16 marca i na ten dzień sala widowiskowa będzie już gotowa.

Na remont elewacji i systemu grzewczego udało się pozyskać dofinansowanie z RPO w wysokości ponad 3 milionów złotych, co stanowi 85 procent kosztów. Odnowienie wnętrz prowadzone jest z własnych środków i kredytu zaciągniętego przez parafię.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków RPO sanktuarium RK Starachowice dom pielgrzyma ks. Zbigniew Stanios
other news

Podobne wiadomości

Bożonarodzeniowe kolędowanie w Kałkowie

Bożonarodzeniowe kolędowanie w Kałkowie

Żywa szopka w Kałkowie zachwyca całe rodziny

Żywa szopka w Kałkowie zachwyca całe rodziny

W Kałkowie świętowano Dzień Czynu Chłopskiego

W Kałkowie świętowano Dzień Czynu Chłopskiego

Nasadzenia czas zacząć. Leśnicy naradzali się w Kałkowie-Godowie

Nasadzenia czas zacząć. Leśnicy naradzali się w Kałkowie-Godowie