Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niezwykły koncert w Kielcach. Zabrzmiały kolędy z całego świata

Kolędy i utwory bożonarodzeniowe z różnych stron świata zabrzmiały podczas 3. koncertu „Betlejem w Polsce”, który odbył się w Hali Legionów w Kielcach. Na scenie wystąpiło kilkunastu wokalistów, m.in. Antonina Krzysztoń, Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek i Dawid Kwiatkowski.

Autor: Kamil Król

13.01.2019 07:41 / Aktualizacja 13.01.2019 22:03

image 13.01.2019 Kielce. Koncert "Betlejem w Polsce" Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Artystom towarzyszyła m.in. Kapela Maliszów, bułgarsko-rumuńska orkiestra Fanfara Moldova i Atom String Quartet. Do chóru wybitnych wokalistów dołączyła także publiczność, by w wspólnie zanucić piękne polskie kolędy.

Wszystkie utwory miały swoją premierę w nowych aranżacjach. Nie zabrakło też muzyki etnicznej. Usłyszeliśmy również pieśni specjalnie przetłumaczone na język polski. Były to np. utwory bożonarodzeniowe z Armenii, krajów arabskich, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, irlandzkie, baskijskie, cejlońskie, hebrajskie, a nawet etiopskie i stworzone przez Indian.

Biskup kielecki Jan Piotrowski powiedział, że tajemnica Bożego Narodzenia od dawna inspiruje artystów, śpiewaków, muzyków, rzeźbiarzy, czy malarzy.

- Im dalej historycznie oddalamy się od tej tajemnicy, ona nie słabnie, ale zawsze jest wielkim przesłaniem i myślę, że to co wydarzyło się w Kielcach jest czymś fantastycznym i życzę, abyśmy każdego roku mogli się tu spotykać - dodał biskup Jan Piotrowski.

13.01.2019 Kielce. Koncert "Betlejem w Polsce"Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży zwrócił uwagę, że wśród uczestników koncertu wytworzyła się wyjątkowa więź.

- Bardzo mnie cieszy, że Kielce znalazły się na trasie wszystkich koncertów organizowanych w Polsce i że możemy korzystać z ich artystycznego kunsztu. Gromadzimy się tu, aby wielbić Pana, wspólnie śpiewać kolędy. Tworzy się jedna wspólna rodzina, która przemieniona jest radością, ciepłem i pokojem - podkreślił ks. Marcin Boryń.

Publiczność opuszczała Halę Legionów zachwycona. W rozmowie z naszym reporterem uczestnicy podkreślali, że był to piękny koncert i duchowe, mistyczne przeżycie. Inni zaznaczali, że nigdy przedtem nie słyszeli kolęd z innych krajów. Życzyli sobie, aby takich koncertów było w Kielcach jak najwięcej

Głównym organizatorem trasy koncertowej „Betlejem w Polsce” jest Fundacja Światło-Życie. W diecezji kieleckiej wydarzenie współorganizowali: Duszpasterstwo Młodzieży i Stowarzyszenie Zarażę Cię Bogiem. Dochód z koncertu w Kielcach Fundacja Światło-Życie w porozumieniu z diecezją kielecką przekaże na konkretny cel w regionie.

Galeria zdjęć Kielce. Koncert "Betlejem w Polsce" (13.01.2019) [Zdjęcia: 47]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Hala Legionów kolędowanie RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Tradycyjne kolędowanie w Bielinach

Tradycyjne kolędowanie w Bielinach

Kolędowali z biskupem Marianem Florczykiem. By być razem

Kolędowali z biskupem Marianem Florczykiem. By być razem

Znani artyści kolędowali w Kielcach [ZDJĘCIA]

Znani artyści kolędowali w Kielcach [ZDJĘCIA]