Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolędowali z biskupem Marianem Florczykiem. By być razem

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu małych artystów oraz Zespołu Inscenizacji Tanecznych Uśmiech zabrzmiały w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczył biskup Marian Florczyk. Koncert poprzedziła msza w kościele Świętej Trójcy.

Autor: Dorota Klusek

10.01.2019 20:00

image 10.01.2019 Kielce. Koncert kolęd w WDK. Music Lans Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolędowanie z biskupem Marianem Florczykiem to już tradycja. Jak wyjaśnił Jarosław Machnicki, dyrektor WDK, inspiracją do tej imprezy, kilka lat temu, był Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, który chciał zaprezentować swoją pastorałkę.

- W związku z tym, że pastorałka nie jest długą formą, zaczęliśmy dokładać do tego nowe elementy. To kolędowanie co roku poprzedza msza święta w intencji osób niepełnosprawnych. Biskup Marian Florczyk odgrywa bardzo ważną rolę, bo jest z tym środowiskiem w bardzo bliskich kontaktach - mówił Jarosław Machnicki.

Biskup Marian Florczyk podkreślił, że w tym wspólnym kolędowaniu najważniejsze jest bycie razem.

- Śpiew kolęd jest między innym po to, żeby ci niepełnosprawni poczuli dobre serca, a my, żebyśmy sobie uświadomili, że potrzeba nam drugiego człowieka. I te osoby, które opiekują się tymi niepełnosprawnymi osobami, żeby też poczuli się we wspólnocie, bo naprawdę potrzeba mieć siłę, cierpliwość, żeby się opiekować - podkreślił duchowny.

Zespół "Uśmiech" pod kierunkiem choreograf Grażyny Piłat wystąpił i tym razem. Na scenie pojawili się też: wokaliści ze Studia Piosenki WDK, zespół dziecięcy z Niepublicznej Szkoły Muzycznej działającej przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego i Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach przygotowany przez Beatę Misztal, Chór Acapella oraz Marcin Janaszek.

Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury zabrzmiała również „Kolęda od policjantów”, do której słowa napisała Anna Zielińska-Brudek, a muzykę Romuald Lipko. Wspólnie ze świętokrzyskimi policjantami zaśpiewały ją dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bilczy, przebrane za policjantów. Uczniów do występu przygotowała nauczycielka, Dorota Parzniewska.

Tą kolędą chcemy podziękować policjantom, którzy z naszą szkołą współpracują już 20 lat   wyjaśniła pedagog.

Galeria zdjęć Kielce. Koncert kolęd w WDK (10.01.2019) [Zdjęcia: 19]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

ZDZ bp Marian Florczyk RK Kielce Wojewódzki Dom Kultury Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” Młodzieżowy Dom Kultury Wieczór Kolęd i Pastorałek kościół świętej Trójcy
other news

Podobne wiadomości

Kolędy znane i mniej znane zabrzmiały w Jędrzejowie

Kolędy znane i mniej znane zabrzmiały w Jędrzejowie

Łobaszewska, Krzysztoń i Bednarek. Gwiazdy zaśpiewają w Kielcach kolędy

Łobaszewska, Krzysztoń i Bednarek. Gwiazdy zaśpiewają w Kielcach kolędy

Folklor i kolędy. Jubileusz w Sandomierzu

Folklor i kolędy. Jubileusz w Sandomierzu

Kolędy i pastorałki we Włoszczowie. Wystąpili najlepsi z regionu

Kolędy i pastorałki we Włoszczowie. Wystąpili najlepsi z regionu