Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Małgorzata Kiebzak: Świętokrzyskie przygotowane do wdrożenia pilotażu

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wdrażał, ale również finansował pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, który prowadzony będzie w województwach świętokrzyskim i dolnośląskim. Projekt, zakładający przyśpieszenie procedur medycznych, ma przyczynić się do lepszej opieki nad pacjentami.

Autor: Iwona Murawska , Ewa Golińska

09.01.2019 08:30

image Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

W regionie świętokrzyskim ośrodkiem koordynującym jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii, które współpracować będzie ze szpitalami specjalistycznymi w Czerwonej Górze i Końskich oraz powiatowym w Starachowicach.

Jak poinformowała na naszej antenie Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, wszystkie jednostki opieki zdrowotnej są przygotowane do wdrożenia pilotażu. Zaznaczyła, że mają zróżnicowane stopnie referencyjności. Szpital w Czerwonej Górze ma pierwszy stopień, ponieważ nie posiada oddziału chemioterapii lub radioterapii, a jedynie wykonuje operacje onkologiczne. Pozostałe dwa szpitale, współpracujące z ŚCO, mają natomiast drugi stopień referencyjności.

Małgorzata Kiebzak dodała, że jednostki realizujące pilotaż sieci onkologicznej mają zwiększone finansowanie procedur z NFZ.  

- Te placówki będą nie tylko, tak, jak do tej pory wykonywały standardowe procedury, ale będą miały nałożone nowe obowiązki. Dla pacjentów ważne będzie, że będą prowadzeni przez koordynatorów. Dla 40 chorych będzie przypisany jeden pracownik, który roztoczy nad nimi opiekę. Ale będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami - powiedziała.

Ośrodki będą oceniane pod wieloma względami, m.in. odsetka zgonów, a także liczby pacjentów, wymagających hospitalizacji z powodu powikłań.

Małgorzata Kiebzak przypomniała, że wdrażany jest także pilotaż programu e-recept. Elektroniczne dokumenty są na razie wprowadzane przez lekarzy, natomiast obowiązkowo będą musiały być wystawiane od przyszłego roku.

- W tej chwili większość aptek, bo 93 procent w skali kraju, jest przygotowana do wdrażania e-recept. Mamy również w pilotażu placówki medyczne, które już wystawiają elektroniczne recepty. W Kielcach jest to przychodnia Arti-Med. To duże ułatwienie dla pacjentów i dla świadczeniodawców. Z punktu widzenia płatnika również jest wiele korzyści, szczególnie finansowych - stwierdziła.

Lekarstwa będzie można wykupić nie w jednej, tak, jak dotychczas, a w kilku aptekach. E-recepty umożliwią uniknięcie błędów, które zdarzały się na blankietach, wypisywanych ręcznie. Kolejnym udogodnieniem dla pacjentów będzie otrzymywanie sms-ów lub e-maili z informacją, jak dawkować leki. Z kolei dla NFZ korzyścią będzie, że system uniemożliwi dopisywanie w aptekach leków nie ordynowanych przez lekarzy. Dzięki temu fundusz uniknie wyłudzania dodatkowych kosztów.


icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Małgorzata Kiebzak RK Kielce e-recepty
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Coraz bliżej do budowy nowej siedziby świętokrzyskiego oddziału NFZ

Coraz bliżej do budowy nowej siedziby świętokrzyskiego oddziału NFZ

Nowa siedziba NFZ powstanie u podnóża Karczówki. Wydano warunki zabudowy

Nowa siedziba NFZ powstanie u podnóża Karczówki. Wydano warunki zabudowy

Kontrowersje wokół nowej siedziby NFZ. Decyzja zapadnie po świętach

Kontrowersje wokół nowej siedziby NFZ. Decyzja zapadnie po świętach