Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak zmiana wagi ciała wpływa na serce?

Nagłe przybrania lub spadki wagi ciała mogą być niebezpieczne dla serca. Dlaczego najbardziej zapracowany mięsień naszego organizmu nie lubi tłuszczu oraz jak mądrze się odchudzać? O tym rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z dr n.med. Hubertem Konstantynowiczem, specjalistą kardiologiem.

Autor: Magdalena Sitek

08.01.2019 15:42

image Dr n. med. Hubert Konstantynowicz, specjalista kardiolog Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Panie doktorze czym jest otyłość i skąd się bierze?

Otyłość jest chorobą. Można ją prosto zdefiniować jako zwiększenie masy ciała ponad przyjętą normę. Inna definicja mówi, że otyłość jest stanem nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie wskutek liczby i zwiększonej wielkości komórek tłuszczowych. Łatwo sprawdzić czy mamy do czynienia z otyłością. Wystarczy sprawdzić współczynnik BMI. W przypadku otyłości należy jak najszybciej podjąć kroki, które doprowadzą do zmniejszenia wagi ciała.

Jak mądrze się odchudzać?

Przede wszystkim nie należy się głodzić. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, to między innymi eliminacja z diety takich produktów jak: niezdrowe tłuszcze, słodycze, białe pieczywo czy makarony. Należy unikać produktów smażonych, a mięso przygotowywać na parze. Bardzo ważne jest także to, by spożywać 5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych. Na drugie śniadanie i podwieczorek warto wybierać owoce. Jest takie stare mądre chińskie przysłowie, które mówi: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”.

Co z wysiłkiem fizycznym, czy pomoże nam w zrzuceniu wagi?

To musi być mądrze dobrany wysiłek. Proszę pamiętać, że za spadki wagi ciała w 80 procentach odpowiada właściwa dieta, a jedynie w 20 procentach wysiłek fizyczny. Często mylnie myślimy, że intensywne zajęcia na siłowni sprawią, że waga znacznie się obniży. Jeśli nie połączymy tego z dietą, to nie będzie efektów.

Więcej na temat wpływu wagi ciała na serce i układ krążenia w rozmowie.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Cześć druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lekarz serce otyłość RK Zdrowie RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Jak leki działają na serce?

Jak leki działają na serce?

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Przeziębienie ma duży wpływ na serce

Porozmawiajmy o zdrowiu: serce na wakacjach

Porozmawiajmy o zdrowiu: serce na wakacjach

Na Każdą Pogodę – Czas dla zdrowia - 31.01.2017 - Hubert Konstantynowicz

Na Każdą Pogodę – Czas dla zdrowia - 31.01.2017 - Hubert Konstantynowicz