Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Próbna matura już po raz dziesiąty. Przygotuje do prawdziwego egzaminu

Uniwersytet Jana Kochanowskiego po raz 10 zorganizuje Świętokrzyską Próbną Maturę. Decyzję uczelni ogłosił właśnie Piotr Burda, rzecznik uniwersytetu i inicjator pierwszej edycji próby. Jak powiedział, sprawdzian, który pierwotnie miał pomóc młodym ludziom z województwa świętokrzyskiego, stał się wydarzeniem, w którym bierze udział prawie pół Polski, a nie tylko szkoły z naszego regionu.

Autor: Daniel Lenart

08.01.2019 13:34

image 08.03.2018 Kielce. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Próbna matura Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Mamy też sporo szkół z południa województwa mazowieckiego, z Podkarpacia i Małopolski. Nasza próbna matura jest bardzo popularna w województwie śląskim, biorą w niej udział szkoły z Częstochowy, Rybnika, czy Katowic - wymienia Piotr Burda.

Tradycyjnie próbną maturę wspiera Urząd Miasta Kielce, który finansuje przygotowanie arkuszy z pytaniami. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc twierdzi, że egzamin bardzo pomaga młodym ludziom, którzy chcą uzyskać dobry wynik na prawdziwej maturze.

- Przede wszystkim dzieciaki mogą przetrenować procedurę, sprawdzić swoją wiedzę i zobaczyć co muszą uzupełnić. To kluczowe, by odnieść sukces później na prawdziwym egzaminie dojrzałości. Ważne, że robimy to z bardzo mocnym partnerem, jakim jest UJK. Nasze wsparcie polega na kieleckich metodykach, którzy przygotowują arkusze z pytaniami - mówi Marcin Różycki.

Arkusze do języka polskiego i matematyki przygotowują eksperci z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, natomiast język angielski, to dzieło Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Pierwszym egzaminem będzie tradycyjnie język polski, który młodzi ludzie napiszą 11 marca. We wtorek, 12 marca zaplanowano matematykę, natomiast w środę odbędzie się egzamin z języka angielskiego. Wszystkie matury będą na poziomie podstawowym. Natomiast szkoły dostaną również arkusze w wersji elektronicznej, które pozwolą im zorganizować próbną maturę z chemii na poziomie rozszerzonym.  

Organizowaną przez UJK próbną maturę co roku wspiera Radio Kielce. Pomagamy w dystrybucji arkuszy i udostępniamy studio nagraniowe do przygotowania egzaminu z języka angielskiego.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Radio Kielce UJK próbna matura Urząd Miasta Kielce RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Marcin Różycki Piotr Burda Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli
other news

Podobne wiadomości

Uczniowie po próbnej maturze z polskiego [ARKUSZ, ROZWIĄZANIA]

Uczniowie po próbnej maturze z polskiego [ARKUSZ, ROZWIĄZANIA]

Lektorzy nagrali w Radiu Kielce zadania do próbnej matury

Lektorzy nagrali w Radiu Kielce zadania do próbnej matury

Nabór do próbnej matury rozpoczęty

Nabór do próbnej matury rozpoczęty

Po próbnej maturze z polskiego: Uczniowie zadowoleni

Po próbnej maturze z polskiego: Uczniowie zadowoleni